REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

99 proc. Polaków nie ma o tym pojęcia. Zobacz, jak wypłacić na raz wszystko z PPK i nie stracić ani grosza

Już kilkukrotnie słyszałam od kogoś, że to złodziejstwo, że jak chcesz wyjść z PPK i zabrać swoje pieniądze, to nie możesz, bo część z nich ci zabiorą. To tylko częściowa prawda, bo z własnych składek nikt ci nic nie zabierze, stracisz za to część bonusów. Jednak są sytuacje, w których możesz zabrać wszystko, co leży na twoim koncie, razem z bonusami od państwa i pracodawcy. I to się może bardzo przydać na przykład przy zakupie mieszkania.

16.11.2022
6:33
99 proc. Polaków nie ma o tym pojęcia. Zobacz, jak wypłacić na raz wszystko z PPK i nie stracić ani grosza
REKLAMA

Na Pracownicze Plany Kapitałowe składają się trzy strony: ty, twój pracodawca i państwo – taka jest ogólna zasada. A kolejna głosi, że w każdej chwili (ale przed ukończeniem 60. roku życia) masz prawo zabrać to, co zgromadziłeś na swoim koncie bez tłumaczenia, po co i na co, ale wtedy nie dostaniesz wszystkiego, co tam sobie na tym PPK uzbierałeś.

REKLAMA

Wypłata pieniędzy z PPK zostanie pomniejszona o to, co dorzucało ci państwo, czyli wpłatę powitalną i dopłaty roczne, a do tego też 30 proc. środków z wpłat pracodawcy jeszcze zapłacisz 19 proc. podatek od zysków kapitałowych wypracowanych przez pozostałą część środków, pochodzącą z wpłat pracodawcy oraz twoich.

Ale! Są dwie szczególne sytuacje, w których naprawdę ze swojego konta PPK możesz zabrać wszystko, co na nim leży! To choroba i zakup mieszkania.

Na leczenie możesz przeznaczyć tylko 25 proc. tego, co masz w PPK

W przypadku choroby po środki z PPK mogą sięgnąć wszyscy do 60. roku życia. A mówiąc dokładnie, możesz zabrać 25 proc. zgromadzonych środków, ale za to nic nie zostanie za karę potrącone.

Istnieje katalog chorób, które do takiej wypłaty uprawniają nie tylko chorego, ale też jego małżonka, ale jest dość szeroki i obejmuje m.in. nowotwór, zawał, udar czy cukrzycę. Takiej wypłaty można dokonać wielokrotnie, ale tylko raz na jedną jednostkę chorobową.

Na wkład własny bierzesz wszystko. Ale będziesz musiał oddać

Dobra, a teraz mieszkanie, bo to pewnie bardziej was interesuje. Otóż pieniądze z PPK można wyjąć i przeznaczyć na wkład własny na zakup mieszkania i domu. Na zakup gruntu czy przebudowę budynku mieszkalnego również. Warunek? Nie możesz mieć więcej niż 45 lat.

Można rzeczywiście wyjąć wszystkie środki, ale nie na zawsze. To taka darmowa pożyczka, bo środki trzeba na konto PPK zwrócić w ciągu 15 lat, a spłatę należy zacząć w ciągu 5 lat od wypłaty środków. Ale i tak wygląda to całkiem nieźle. Potrzebujesz środków na wkład własny, a bogaty wujek z Ameryki ostatnio się nie odzywa? Skorzystaj z bezpłatnej pożyczki z PPK! Tak mógłby brzmieć slogan reklamowy.

Wypłata pieniędzy z PPK. Prawie nikt nie korzysta z tej opcji

Mało kto o tym wie, dlatego mało kto korzysta z tych opcji, a pieniądze z PPK mogą się naprawdę przydać w kryzysowych sytuacjach. Ze względu na stan zdrowia ze środków zgromadzonych w PPK skorzystało jedynie 66 osób, które łącznie wypłaciły 123,9 tys. zł. Mało, bo średnio wychodzi niecałe 1900 zł na osobę. Ale umówmy się, PPK działają od niedawna i niewiele pieniędzy zdążyliśmy tam jeszcze zgromadzić.

Na wkład własny z PPK środki w wysokości 8,1 mln zł wypłaciło 695 osób. Średnio wychodzi 11,6 tys. zł na głowę. Nawet na 10 proc. mieszkania trochę mało, ale najwyższa jednorazowa wypłata sięgnęła 70 tys. zł. To już coś, dla kogoś ta furtka świetnie zadziałała.

Do czego zmierzam? Na łamach „Rzeczpospolitej” dr Marcin Wojewódka z Instytut Emerytalnego postulował, że skoro to tak mało popularne rozwiązania, zrezygnujmy z nich. A ja postuluję: cierpliwości!

Skoro za mało ludzi o tych możliwościach wie, to ich informujmy (co niniejszym czynię, bo uważam, że to super opcja). A po drugie, te rozwiązania będą tym bardziej atrakcyjne, im więcej pieniędzy na koncie PPK będzie do dyspozycji, a na to trzeba czasu. 

REKLAMA

No i ten wkład własny… Po co komu teraz pieniądze na mieszkanie, skoro prawie nikt nie dostaje w banku kredytu hipotecznego, tak skurczyła się Polakom zdolność kredytowa. Poczekajmy aż rynek wróci do jakiejś równowagi, stopy procentowe spadną, a wtedy dodatkowe środki z PPK na zakup mieszkania będą jak znalazł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA