REKLAMA

Pokolenie maminsynków. Polacy wśród liderów niesamodzielności

Inflacja, rosnące koszty życia, a także wybuch wojny na Ukrainie powoduje, że młodym ciężko jest się usamodzielnić. Ze statystyk Eurostatu za 2023 r. wynika, że 67 proc. młodych Polaków wieku od 18 do 34 lat coraz częściej pozostają w domu rodzinnym. A jak wygląda sytuacja w innych krajach? Średnia europejska jest sporo niższa i wynosi 49 proc. Eksperci Personnel Service wskazują, że więcej młodych pozostających na garnuszku rodziców dotyczy jedynie Chorwacji (77 proc.), Portugalii, Słowacji i we Włoszech (po 68 proc.).

Pokolenie maminsynków. Polacy wśród liderów niesamodzielności
REKLAMA

Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy twierdzi, że różnice w odsetku młodych dorosłych, którzy rozpoczynają samodzielne życie, odzwierciedlają nie tylko sytuację ekonomiczną, ale również kulturowe i społeczne normy poszczególnych krajów.

REKLAMA

Są państwa, gdzie osoby po 18 r.ż. często pozostają w domu rodzinnym do momentu zawarcia małżeństwa lub uzyskania stabilnej pracy. Natomiast w Skandynawii czy wielu krajach Europy Zachodniej istnieje większy nacisk na indywidualizm i samodzielność, wspierany przez rozbudowane systemy socjalne, które ułatwiają niezależność finansową i mieszkaniową – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Kraje skandynawskie na podium Europejskiej samodzielności

Z danych Eurostatu wynika, że w Europie sytuacja młodych dorosłych opuszczających domy rodzinne jest zróżnicowana. Kraje z najniższym odsetkiem młodych osób mieszkających z rodzicami to:

  • Norwegia i Finlandia 16 proc.,
  • Dania 17 proc.,
  • Szwecja, gdzie więcej niż co piąta osoba po 18 r.ż. nie jest już na garnuszku rodziców.

Średnia europejska wynosi 49 proc., a wynika to z tego, że na drugim końcu tej listy są kraje z 68 proc. odsetkiem młodych dorosłych, którzy z różnych przyczyn nie opuszczają rodzinnych domów. Do tych państw należą Portugalia, Słowacja i Włochy.

Warto zwrócić uwagę na zmiany zachodzące u naszych sąsiadów. W Niemczech w 2019 r. 42 proc. młodych dorosłych mieszkało z rodzicami, podczas gdy w ubiegłym roku odsetek ten spadł do 31 proc. To odwrotny trend w porównaniu z Polską, gdzie coraz więcej młodych ludzi pozostaje w domach rodzinnych - komentuje Krzysztof Inglot.

Więcej wiadomości na temat młodych Polaków można przeczytac poniżej:

Samodzielność młodych Polaków na tle innych krajów

W Polsce odsetek młodych dorosłych mieszkających z rodzicami systematycznie rośnie. W 2019 r., według statystyk Eurostatu, 59 proc. młodych Polaków po 18 r.ż. mieszkało wraz z rodzicami. Niestety, od czasu pandemii ta statystyka stale rośnie. W 2020 r. odsetek ten wzrósł o 4 p.p.

Po pandemii Polska zaczęła się zmagać z szalejącą inflacją i ogólnym wzrostem kosztów życia. W konsekwencji NBP podniósł stopy procentowe, co obniżyło zdolność kredytową wielu osób, zmniejszając liczbę tych, którzy mogą sobie pozwolić na kredyt hipoteczny - ocenia Krzysztof Inglot.

REKLAMA

I dodaje, że dodatkowo wybuch wojny na Ukrainie spowodował ogromny napływ kobiet z dziećmi do Polski, co poskutkowało rekordowymi wzrostami czynszów za wynajem mieszkań. Wszystkie te czynniki miały znaczący wpływ na młodych dorosłych, a w 2023 r. odsetek Polaków niewyprowadzających się z domów rodzinnych wzrósł do 67 proc.

Statystyka młodych dorosłych mieszkających z rodzicami może się wkrótce zmienić na korzyść. Od 2021 r. płaca minimalna w Polsce wzrosła o 40 proc., co zwiększa zdolność młodych ludzi do samodzielnego utrzymania się. Dodatkowo pojawia się szansa na obniżki stóp procentowych już w przyszłym roku, co może poprawić dostępność kredytów hipotecznych – podsumowuje Krzysztof Inglot z Personnel Service.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA