REKLAMA
 1. bizblog
 2. Pieniądze

Młodzi Polacy mają dziwne upodobania. Imprezy i zakupy są teraz passe

W związku z kryzysem gospodarczym i wciąż odbiciem inflacji miniony rok nie należał do najłatwiejszych, jeśli chodzi o inwestowanie. Liderami w oszczędzaniu okazali się młodzi Polacy w wieku 18-24 lata. Ale im też nie było łatwo bo, mimo że nie mają rodzin, aby zaoszczędzić trochę grosza, musieli nieco ograniczyć nieskrępowaną wcześniej konsumpcję. Analitycy firmy Tavex przedstawiają zeszłoroczne hity wśród młodych Polaków.

24.01.2024
7:56
Młodzi Polacy mają dziwne upodobania. Imprezy i zakupy są już passe
REKLAMA

Tavex zauważa, że 2023 r. to czas dynamicznych zmian w polskiej gospodarce. Począwszy od najwyższej inflacji od 26 lat w lutym, przez szokową obniżkę stóp procentowych we wrześniu, aż po silną aprecjację złotego do końca roku, na którą wpływ miały wyniki wyborów.

REKLAMA

Młodzi liderami w oszczędzaniu

Pomimo wyzwań, jakie stawiał przed nami ubiegły rok, ponad połowie Polaków (72 proc.) udało się odłożyć środki finansowe. Jest to znaczący wzrost względem 2022 r., bo aż o 9 p.p.

Według analizy liderami oszczędzania niezmiennie pozostają osoby w wieku 18-34 lata. Aż 98 proc. respondentów w tym przedziale wiekowym deklaruje odkładanie środków finansowych w 2023 r. W grupie nieco starszej (25-34 lata), procent ten nadal utrzymuje się wyjątkowo wysoko, bo na poziomie 82 proc. Widać więc spore wzrosty względem 2022 r. analogicznie 16 p.p. i 7 p.p.

Pomimo tego, że młode osoby rzadziej od pozostałych grup wiekowych utrzymują własne rodziny i gospodarstwa domowe, spadek wartości pieniądza spowodował, że i one musiały ograniczyć nieskrępowaną wcześniej konsumpcję i zacząć bardziej świadomie zarządzać swoimi finansami – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

I podkreśla, że wysoki wynik osób oszczędzających w grupie młodych może wynikać również z tego, że odkładanie nawet małych kwot, to dla nich oszczędzanie. Brak dużych zobowiązań finansowych oraz względne bezpieczeństwo w tym aspekcie sprawia, że większa (niż rok temu) grupa najmłodszych respondentów zaczęła także pomnażać swoje oszczędności.

Dzisiejszych 30-latków pochłonęła konsumpcja

Tavex podaje, że 33 proc. Polaków w wieku 18-24 lata zainwestować zaoszczędzone środki Jest to widoczny wzrost w porównaniu z 2022 r. Wówczas jedynie 24 proc. ankietowanych z tej grupy zdecydowało się na taki ruch. Spadek natomiast widać przy osobach w wieku 25-34 lata. W 2022 r. na pomnożenie odłożonych środków finansowych postawiło 41 proc. W roku 2023 poziom ten zmalał do 37 proc. Zmiana ta może wynikać ze wspomnianej wcześniej niełatwej sytuacji dla gospodarstw domowych.

Badania pokazują, że w ubiegłym roku mocniej niż w poprzednich latach doświadczyliśmy sytuacji, w której bieżące wydatki pochłaniały lwią część naszych dochodów. Ciężko jest myśleć o inwestycjach, gdy ma się na utrzymaniu rodzinę czy zaległe raty do zapłacenia. Prawdopodobnie więc większość osób przeznaczała oszczędności raczej na spłatę zobowiązań niż na ich pomnażanie. Według KRD zaległości w spłacie kredytów, pożyczek, zakupów ratalnych, czynszów, rachunków za prąd i gaz oraz abonamentów telefonicznych Polaków w 2023 r. wynoszą 44,8 mld zł.

Inflacja to proces, w którym towary czy usługi zyskują na wartości (czyli drożeją). Z naszymi pieniędzmi należy zrobić więc to samo – spowodować, żeby sukcesywnie zyskiwały na wartości. Nie robią tego, leżąc na koncie w banku. Warto więc pamiętać, że inwestowanie oszczędności jest jednym z najbardziej racjonalnych kroków, które można podjąć, aby zabezpieczyć swoją przyszłość finansową. Nie można tego jednak robić ponad siły – wskazuje Aleksander Pawlak.

I dodaje, że przed zainwestowaniem naszych oszczędności warto odpowiedzieć na pytanie, czy te pieniądze nie będą nam niedługo potrzebne. Inwestując na rynku, w celu walki z inflacją, szczególnie ważne jest myślenie długofalowe – w perspektywie wielu lat, a nie miesięcy. W takich przypadkach idealnie sprawdzą się aktywa z kategorii bezpiecznej przystani jak np. złoto.

więcej wiadomości na temat inwestycji można przeczytać poniżej:

W co najchętniej inwestowali młodzi Polacy?

W ramach najchętniej wybieranych sposobów pomnażania środków finansowych w 2023 r. młodzi w wieku 18-24 lata wybierali:

 • lokaty (66 proc.),
 • złoto (49 proc.),
 • fundusz inwestycyjny (41 proc.),
 • akcje na giełdzie (32 proc.),
 • kryptowaluty (29 proc.).

Wyniki te świadczą o zmieniającej się świadomości najmłodszych inwestorów. Jeszcze rok temu wśród ich wyborów widoczny był trend stawiania na aktywa o wyższym ryzyku inwestycyjnym, były to akcje na giełdzie (43 proc.) i kryptowaluty (38 proc.).

Co ciekawe, eksperci uważają, że osoby w tym wieku nie wybierały nieruchomości jako inwestycji. Powodem może być m.in. brak funduszy na wkład własny lub oczekiwanie na decyzję kredytową. W związku z dużym zainteresowaniem programem Bezpieczny kredyt 2 proc. oczekiwanie na postanowienia banków wydłużało się do kilku miesięcy.

REKLAMA

Osoby w wieku 25-34 najczęściej stawiały na:

 • lokaty (35 proc.),
 • zakup nieruchomości (16 proc.),
 • kryptowaluty (15 proc.),
 • akcje na giełdzie (10 proc.),
 • fundusze inwestycyjne (10 proc.),
 • złoto (10 proc.).
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA