1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Finanse osobiste - poradniki

Oszczędzanie idzie jak po grudzie? Wybierz Plus Konto

Lokowanie produktu

Konta oszczędnościowe i lokaty to najpopularniejsza formy oszczędzania i lokowania nadwyżek pieniędzy. Volkswagen Bank proponuje: załóż rachunek oszczędnościowy. Będziesz miał dostęp do środków w dowolnym momencie – i to bez utraty odsetek. A oprocentowanie sięgnie nawet 5 proc.

18.12.2023
8:00
Oszczędzanie idzie jak po grudzie? Wybierz Plus Konto

Wystarczy spojrzeć na dane, żeby przekonać się, że oszczędzanie nie jest najmocniejszą stroną Polaków. Jak pisaliśmy w Bizblog.pl, według danych zgromadzonych przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor niemal jedna piąta nie ma bowiem jakichkolwiek oszczędności. Gdyby, odpukać, stracili pracę, nie byliby w stanie utrzymać się nawet przez miesiąc. Jeśli chodzi o resztę, sytuacja też nie jest różowa. Do następnego miesiąca byłoby w stanie przeżyć z oszczędności 17 proc. badanych. Pozostałym oszczędzone pieniądze skończyłyby się po trzech miesiącach (28 proc. badanych) albo po ponad pół roku (36 proc. Polaków). Dłużej niż rok bez pracy za oszczędności mogłoby żyć niewiele, bo 14 proc. ankietowanych.

Tak oszczędzają Polacy

Nie najlepiej wypadamy też na tle innych krajów. Jak podał niedawno Eurostat, w ubiegłym roku mimo wysokiej inflacji, przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej zaoszczędził 12,7 proc. swojego dochodu. Jeśli spojrzymy na kraje, których mieszkańcy oszczędzili najwięcej, Polska jest druga. Z tym że od końca. Najbardziej gospodarni okazali się Niemcy (stopa oszczędności brutto: 19,9 proc.), Holandia (19,4 proc.) i Luksemburg (18,1 proc.). Polska – to naprawdę zła wiadomość – u boku z Grecją to kraje, które są na minusie. Stopy oszczędności wyniosły adekwatnie -0,8 proc. i -4 proc.

Więcej o pieniądzach i oszczędzaniu przeczytasz w Bizblog.pl

Wprawdzie większym optymizmem napawają dane Narodowego Banku Polskiego dotyczące wartości depozytów polskich gospodarstw domowych. Te we wrześniu wyniosły bowiem 814 082,9 mld zł. Rok do roku to wzrost o 3,6 proc.

Niezależnie od przytaczanych statystyk nie ma co załamywać rąk i lepiej już dziś pomyśleć o tym, jak powiększyć swoje oszczędności. Oczywiście, popularnym sposobem na oszczędzanie będą lokaty. To jednak dobra opcja dla tych, którzy dysponują pewną kwotą i chcą ją ulokować na określony czas. HREIT podaje, że średnie oprocentowanie najlepszych lokat – ale i rachunków oszczędnościowych – wyniosło w listopadzie 5,78 proc.

Konto oszczędnościowe. Ile można uzyskać?

Ci, którzy chcą, żeby oszczędzanie weszło im w krew, mogą pomyśleć o koncie oszczędnościowym. Zalety? Większa elastyczność w dostępie do pieniędzy niż w przypadku tradycyjnych lokat, bo środki można wypłacić w dowolnym momencie.

Volkswagen Bank oferuje rachunek oszczędnościowy Plus Konto. Takie konto mobilizuje do tego, żeby odłożyć jak najwięcej. Kluczowe jest pytanie: ile można zyskać? Im wyższe saldo, tym więcej. Maksymalne oprocentowanie to 5 proc. Zalety? Zakładając Plus Konto – nie ma wkładu minimalnego oraz określonego terminu jak w przypadku lokat. Klienci mają dostęp do swoich środków w aplikacji mobilnej.

No dobrze, ale co jeśli klienta najdzie nieodparta ochota, żeby jednak wypłacić środki? Wtedy, w odróżnieniu od standardowych lokat, odsetek się nie traci. W przypadku nagłej potrzeby może w łatwy sposób przetransferować środki na zewnątrz lub wewnętrznie na rachunek podstawowy, z którego bezpłatnie wypłaci środki w bankomatach sieci Planet Cash.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym rachunku oszczędnościowym? Założenie i prowadzenie jest darmowe – a to bardzo ważne – kapitalizacja odsetek miesięczna.

Taki rachunek oszczędnościowy jest lepiej oprocentowany od rachunku podstawowego oferowanego w portfolio banku, a jednocześnie bardziej elastyczny od lokaty jeśli chodzi o dostępność zgromadzonych środków. Będzie dobrą opcją dla tych, którzy potrzebują oszczędzać w nieokreślonych z góry okresach – zaznacza Volkswagen Bank.

Materiał powstał we współpracy z Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze