REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Polacy jedną z najuczciwszych nacji na świecie. Naukowcy potwierdzili

Takie badanie przeprowadzili szwajcarscy naukowcy na 40 narodach świata. Okazuje się, że Polacy są jedną z najuczciwszych nacji, zajmując piąte miejsce w tym rankingu. Jeśli znaleziony portfel nie zawierał pieniędzy, a jedynie dokumenty, 65 proc. badanych Polaków odnalazło właściciela, by zwrócić zgubę. Jeśli w portfelu dodatkowo były pieniądze, portfel zwracało nawet 70 proc. badanych.

24.09.2023
11:12
Polacy jedną z najuczciwszych nacji na świecie. Naukowcy potwierdzili
REKLAMA

Dziwne, że portfel zawierający pieniądze, zwracamy częściej? Wcale nie! Zdaniem naukowców, którzy przeprowadzili to badanie, ludzie po prostu nie chcą czuć się złodziejami, choćby we własnych oczach, więc większości krajów odsetek zwrotów portfela był większy w przypadku, gdy były w nim pieniądze.

REKLAMA

Tak naukowcy zbadali naszą uczciwość

Jak przeprowadzono ten eksperyment? Szwajcarski think tank Gottlieb Duttweiler Institute w 40 krajach na świecie porozrzucał na ulicy łącznie 17 tys. portfeli. Celowo były one „półprzezroczyste”, niezamykane jak wizytowniki, żeby od razu było widać, że są w nich dokumenty i karty płatnicze

Część portfeli zawierała tylko ważne dokumenty, część dodatkowo gotówkę w lokalnej walucie i sumie, którą należałoby uznać za znaczącą, nie jakieś tam 5 zł, które nikomu nie zrobi różnicy. Rzecz w tym, żeby sprawdzić nie tylko, jaki odsetek „badanych” postanowi poświęcić swój czas, by odnaleźć właściciela zguby, ale też czy pieniądze wpływają na skłonność człowieka, żeby się pofatygować i oddać portfel.

Więcej na temat badań naukowców, które mogą Cię zaskoczyć, przeczytasz tu:

Dodam, że badanie zostało przeprowadzone w 2019 r. i opisane przez naukowe pismo „Science”, a teraz przypomniane zostało przez portal WszystkoCoNajwazniejsze. Okazuje się, że Polacy wypadli w tym teście doskonale i możemy uznać się za jeden z najuczciwszych narodów na świecie. Wyższe odsetki zwrotów zgubionej rzeczy były tylko w Szwajcarii, Norwegii, Holandii, Danii i Szwecji.

 class="wp-image-2244466"
Źródło: Wszystko Co Najważniejsze

Im więcej pieniędzy, tym bardziej zmotywowany znalazca

REKLAMA

Na końcu listy znaleźli się z kolei Chińczycy, Marokańczycy i Peruwiańczycy, gdzie odsetek osób, które postanowiły zwrócić portfel wypełniony gotówką wynosił ok. 20 proc., a bez pieniędzy ok. 10 proc. Ale na tym nie koniec. Cześć narodów przeszła dodatkowe badanie, w którym postanowiono sprawdzić, czy suma, jaka znajduje się w portfelu, wpływa na decyzję o zwrocie.

Do części portfeli włożono znacznie większą kwotę niż do pozostałych. Była to równowartość 94 dol. W 2019 r. kurs dolara był poniżej 4 zł, co dawało kwotę ok. 350 zł. I co? Kusiło? Przeciwnie! Większe kwoty jeszcze bardziej motywowała znalazców do tego, by odnaleźć właściciela i wszystko mu oddać.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA