REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

„Jak to gotówka do lamusa?” Polacy zaskoczeni rządowym banem na żywy pieniądz

Stopniowe ograniczanie obrotu gotówkowego popierają banki i skarbówka, więc nietrudno się domyślić, że przedsiębiorcom taki scenariusz za bardzo się nie podoba. Ciekawe, że Polakom umknął pomysł wprowadzenia restrykcyjnych limitów, niemal trzy czwarte pytanych przyznało, że nie wie o nowych przepisach. Kiedy jednak już się dowiedzieli, to byli przeciwni takim rozwiązaniom.

01.03.2023
7:27
„Jak to gotówka do lamusa?” Polacy zaskoczeni rządowym banem na żywy pieniądz
REKLAMA

Płatności gotówkowe zostaną mocno ograniczone. Od 1 stycznia 2024 r. dla osób fizycznych limit takich transakcji wyniesie 20 tys. zł, a w przypadku przedsiębiorców spadnie z 15 tys. do 8 tys. zł. Warto wiedzieć, że niewiele brakowało, żeby zmiany w prawie zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. W ostatniej chwili, pod koniec wakacji 2022 r., zdecydowano, żeby opóźnić datę ich wejścia o 12 miesięcy.

REKLAMA

Mimo że prezydent ustawę podpisał siedem miesięcy temu, okazuje się, że Polacy nie mają pojęcia o wprowadzeniu nowych limitów. Badanie firmy Tavex wykazało, że 73 proc. Polaków pierwszy raz usłyszało o takim pomyśle, kiedy ich o to zapytano.

Gotówka wciąż lubiana i używana

Z badania przeprowadzonych przez firmę Tavex wynika, że 80 proc. Polaków wciąż trzyma w portfelu banknoty i monety. Najwięcej ankietowanych nosi ze sobą kwoty powyżej 100 zł (27 proc.) oraz w przedziale 51-100 zł (24 proc.). Słabość do gotówki w równym stopniu przejawiają starsi i młodsi Polacy. Do noszenie ze sobą 100 zł w banknotach przyznało się 26 proc. badanych w wieku 18-24 lata i 26 proc. z grupy 25-34 lat.

undefined

Wybierając metodę płatności, najczęściej kierujemy się wygodą (55 proc.) i szybką dostępnością środków (12 proc.), a za największe zalety korzystania z gotówki uważamy:

  • możliwość łatwiejszej kontroli wydatków (35 proc.)
  • poczucie niezależności (21 proc.)
  • ochronę danych osobowych (20 proc.)

Ograniczenie płatności gotówką nie podobają się Polakom

Zapytani, czy likwidacja płatności gotówką jest dobrym pomysłem, zdecydowana większość respondentów sprzeciwiła się takiemu rozwiązaniu. Niezadowolenie z takiego kierunku zmian wyraziło aż 83 proc..

Z badań firmy Tavex wynika, że aż 73 proc. badanych nie słyszało o zmianach, ale Jednak — co warte podkreślenia — po przypomnieniu respondentom o planowanych rewolucjach w przepisach, tylko 16 proc. popiera wprowadzenie nowych limitów – podkreśla Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

REKLAMA

Za przekroczenie limitu transakcji gotówkowej podczas zakupów osoba fizyczna nie poniesie żadnych konsekwencji, sankcje podatkowe dotkną za to przedsiębiorcę, który przyjął taką płatność, bo nie będzie mógł zaliczyć całej kwoty transakcji do kosztów uzyskania przychodu, a jedynie do ustalonego przepisami limitu, czyli od 1 stycznia 2024 r. do 8 tys. zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA