REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Korzystanie z gotówki jest coraz trudniejsze. Limity płatności i wypłat z bankomatów, a to jeszcze nie koniec

Czy w dobie powszechnych płatności zbliżeniowych nieskrępowany dostęp do gotówki jest wciąż konieczny? Ku rozpaczy fanów papierowych pieniędzy sieci bankomatów i banki coraz częściej wprowadzają coraz surowsze ograniczenia w korzystaniu z bankomatów. Opłaty, niższe kwoty wypłat, a nawet wyłączenie bankomatów nocą nieubłaganie stają się naszą codziennością. Co gorsza, nawet mając gotówkę w garści, coraz częściej nie możemy z niej skorzystać.

26.12.2022
13:02
Korzystanie z gotówki jest coraz trudniejsze. Limity płatności i wypłat z bankomatów, a to jeszcze nie koniec
REKLAMA

Gotówka jest w odwrocie i nic na to nie poradzimy. Z jednej strony płatności elektroniczne stały się tak łatwe i tak powszechne, że noszenie portfela z bilonem i banknotami coraz częściej jest wyrazem przekory, jeśli nie ekscentryczności. Z drugiej korzystanie z gotówki napotyka na coraz większe ograniczenia, co zniechęca do takiej formy płatności.

REKLAMA

W Polsce obowiązuje limit transakcji gotówkowych w rozliczeniach firmowych wynoszący 15 tys. zł, ale żadnych ograniczeń nie ma w transakcjach pomiędzy obywatelami. W niektórych krajach Unii Europejskiej ograniczenia są o wiele surowsze, a nie brakuje też innego rodzaju utrudnień. Zdarzają się ograniczenia w zakresie użycia pieniędzy o określonym nominale, a nawet konieczność wylegitymowania się w przypadku płatności powyżej określonego pułapu.

undefined

Najdalej idące ograniczenia w płaceniu gotówką obowiązują w Grecji. Limit płatności gotówkowych wynosi zaledwie 500 euro, a jeśli za jakiś towar czy usługę musimy zapłacić więcej, to resztę trzeba zapłacić kartą, przelewem, albo... czekiem. Brak limitów gotówkowych obowiązuje w przypadku zakupu samochodu, ale są plany, by wyłączyć ten wyjątek.

Płacisz gotówką? Pokaż dowód

W Niemczech teoretycznie nie ma ograniczeń w płaceniu gotówką, ale w przypadku transakcji powyżej 10 tys. euro trzeba się wylegitymować i podać swoje dane. Sprzedawca musi w takiej sytuacji zapisać nasze imię i nazwisko, miejsce i datę urodzenia, adres domowy oraz narodowość.

W Danii nie ma ograniczeń w przypadku transakcji pomiędzy osobami prywatnymi, ale gdy jedną ze stron transakcji jest firma, limit wynosi 20 tys. koron, czyli około 2,7 tys. euro. Co ciekawe, sprzedawca ma obowiązek zaakceptować taką płatność tylko od 6 rano do 22, a w obszarach z wysoką przestępczością jedynie do 20. Nie można płacić banknotami o nominale 500 euro, ale są też ograniczenia, jeśli chodzi o płatności bilonem.

Z innych krajów z daleko idącymi ograniczeniami w płatnościach gotówkowych warto wymienić Francję, gdzie osoby płacący podatki w tym kraju nie mogą przekraczać tysiąca euro. Jedynie w przypadku przyjezdnych limit wynosi 10 tys. euro. Z drugiej strony sprzedawcy mają obowiązek przyjęcia zapłaty w gotowce, a za odmowę mogą zapłacić nawet 150 euro grzywny. Co ciekawe, podatki w gotówce można płacić tylko do 300 euro.

REKLAMA

Ograniczenia płatności gotówkowych to jedno, a drugie to limity wypłat z bankomatów. W Euronecie, czyli największej sieci bankomatów w Polsce standardowy limit wypłat gotówkowych został niedawno obniżony z 1000 do 800 zł, ale to jeszcze nic. Jak czytamy w serwisie Bezprawnik.pl, duże banki w Niemczech wprowadziły ostatnio zakaz wypłaty gotówki nocą ze względu na wysoką liczbę kradzieży dokonywanych metodą na wybuch.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA