REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Odkładanie pieniędzy graniczy u nas z cudem. Polacy w ogonie Europy

Ci, którym udaje się dziś odłożyć choć trochę gotówki, są w mniejszości. Jak pokazują najnowsze dane Eurostatu, przez wysoką inflację Polakom coraz trudniej jest zaciskać pasa. Kiedy przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej odkładał średnio 12,3 proc. dochodu, Polacy statystycznie wyszli na minus, musieli ratować się pożyczkami lub sięgać po dotychczasowe oszczędności.

25.11.2023
9:25
Odkładanie pieniędzy graniczy u nas z cudem. Polacy w ogonie Europy
REKLAMA

Co prawda najnowsze dane Eurostatu mówią, że oszczędności stopniały w gospodarstwach domowych całej Unii Europejskiej.  W 2022 r. mieszkańcy UE zaoszczędzili średnio 12,7 proc. swojego dochodu, a wskaźnik ten był znacząco niższy niż jeszcze w 2021 r. (16,4 proc.) i bliższy wartościom sprzed pandemii, kiedy wydawaliśmy więcej2.

REKLAMA

Oszczędny jak Niemiec, spłukany jak Polak

Zaskoczeniem mogą być natomiast spore różnice w poszczególnych państwach. Kraje, które mimo wysokiej inflacji gromadzą najwyższe oszczędności to Niemcy (19,9 proc.), Holandia (19,4 proc.) i Luksemburg (18,1 proc.).  Wśród państw w nieco gorszej sytuacji, które odnotowały oszczędności poniżej 10 proc., znalazło się 12 członków UE, w tym Włochy, Hiszpania, Portugalia, Chorwacja, Słowacja.

Natomiast kraje, które wyszły na minus są tylko dwa – to Grecja (-4 proc.) i Polska (- 0,8proc. podczas gdy rok wcześniej było to 2,77 proc.)

 class="wp-image-2291776"
Stopa oszczędności gospodarstw domowych brutto w UE, rok 2022

Oznacza to, że gospodarstwa domowe wydawały więcej niż ich dochód do dyspozycji brutto i w związku z tym albo korzystały ze zgromadzonych oszczędności z poprzednich okresów, albo zaciągały pożyczki, aby sfinansować swoje wydatki – podkreśla Eurostat.

Podobne niewesołe wnioski płynęły z opublikowanego w lutym raportu Krajowego Rejestru Długów "Oszczędzanie Polaków w inflacji". Do tego, że coraz trudniej odkładać pieniądze przyznaje się już blisko 70 proc. badanych.

Więcej o oszczędzaniu pieniędzy przeczytasz na Bizblog.pl:

Zastaw się, a postaw się

O tym, że grubość naszych portfeli pozostawia wiele do życzenia świadczy też to, że oszczędności zgromadził tylko co drugi Polak.

A 40 proc. z nich było już zmuszonych sięgnąć po zgromadzone środki z powodu rosnących cen i kosztów utrzymania. 31 proc. osób wykorzystało w tym celu 1/10 odłożonych pieniędzy, 37 proc. odmroziło 30 proc. gotówki, a 23 proc. badanych zużyło niemal połowę oszczędności - wyliczali eksperci KRD.

REKLAMA

Jakie powody podają ci, którzy nie są w stanie odkładać ani grosza? Aż 67 proc. badanych wskazuje, że wydaje wszystkie pieniądze na bieżąco. Co 5. stwierdza, że odkładanie oznaczałoby zbyt wiele wyrzeczeń. Tylko 7 proc. badanych w przypadku problemów finansowych może liczyć na rodzinę lub partnera.

Ciągle aktualna pozostaje też zasada: zastaw się a postaw się. Co 20. Polak przyznaje bowiem, że nie panuje nad portfelem i zwykle wydaje za dużo.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA