REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki /

Podatek od wygranej. Ile wynosi? Kto musi zapłacić Skarbówce?

Otrzymanie nagrody w formie pieniężnej lub rzeczowej generuje obowiązek zapłaty podatku od wygranej. Na jakich zasadach jest on pobierany? Kto i w jakich przypadkach będzie mógł skorzystać ze zwolnienia?

15.01.2024
14:09
Podatek od wygranej. Ile wynosi? Kto musi zapłacić Skarbówce?
REKLAMA

Kiedy płaci się podatek od wygranej?

REKLAMA

Podatek od wygranej dotyczy osób fizycznych lub prawnych uzyskujących przychód z tytułu wygranej w konkursie. Dotyczy on zysków uzyskanych na terenie Polski oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podatek od wygranej ma charakter zryczałtowany – podatnik musi opłacić go w wysokości 10 proc. wartości wygranej. Niemniej jednak nie robi tego osobiście – za odprowadzenie na rachunek Urzędu Skarbowego stosownej kwoty odpowiada organizator konkursu. Podatnik nie ma więc obowiązku wykazywać przychodu w rocznej deklaracji podatkowej. Z drugiej strony powinien mieć świadomość, że kwota nagrody, którą finalnie otrzyma na rachunek, będzie niższa niż jej wartość pierwotna. Podatek od wygranej dotyczy nie tylko otrzymywanych nagród rzeczowych lub pieniężnych, ale również prezentów, które przekazywane są klientom w ramach różnego rodzaju akcji promocyjnych. Obowiązuje taka sama, 10-procentowa stawka podatku, który odprowadzany jest przez organizatora akcji promocyjnej.

Kto może skorzystać ze zwolnienia?

Podatek od wygranej należy opłacić w przypadku uzyskania przychodu z tytułu udziału w konkursach:

  • ogłaszanych w środkach masowego przekazu,
  • dotyczących sprzedaży premiowej,
  • specjalnych o tematyce sportowej, naukowej, kulturalnej, dziennikarskiej lub artystycznej.

Minimalna wartość nagrody musi jednak wynosić 2 tys. zł. Kwoty poniżej tej wartości są zwolnione z opodatkowania podatkiem od wygranej. Ulga dotyczy wyłącznie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Tymczasem przedsiębiorca każdorazowo musi wykazać przychód w deklaracji, o ile oczywiście wygrana ma związek z prowadzoną przez niego działalnością. Ze zwolnienia można skorzystać także w przypadku uzyskania wygranej w grze liczbowej. Należy przy tym spełnić trzy warunki:

  • wartość nagrody nie może przekraczać 2 280 zł,
  • konkurs musi zostać zorganizowany i prowadzony przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
  • konkurs musi dotyczyć gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo, zakładów wzajemnych, loterii promocyjnych, loterii audioteksowych i loterii fantowych.

Całkowicie zwolnione z opodatkowania są wygrane w grach bingo, w kości, w karty czy na automatach.

Wygrana uzyskana poza terytorium Polski – zasady opodatkowania

Powyższe zasady opodatkowania nagród dotyczą tych, które uzyskane są na terytorium Polski. Tymczasem podatnicy, którzy otrzymali nagrodę rzeczową lub pieniężną poza Polską, zobowiązani są odprowadzić podatek bez względu na kwotę wygranej.

Warto zweryfikować, czy z konkretnym krajem łączy Polskę umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, a jeśli tak, to jaki jest jej zakres. Niestety, w większości przypadków tego rodzaju umowy nie wspominają o podatku od wygranej, dlatego nagrodę należy opodatkować na zasadach ogólnie obowiązujących.

Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:

Czy wygraną w konkursie można sprzedać bez konsekwencji podatkowych?

REKLAMA

Prawo nie zabrania odsprzedaży nagród uzyskiwanych w różnego rodzaju konkursach. Należy jednak rozważyć tego rodzaju transakcję na gruncie podatkowym. Zgodnie z przepisami wygraną można sprzedać w dowolnym momencie, ale jeśli transakcja będzie miała miejsce w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania nagrody, będzie trzeba zapłacić podatek. Po tym czasie sprzedaż jest zwolniona z opodatkowania.

Zasada ta nie dotyczy jednak nieruchomości, w przypadku których obowiązuje okres pięcioletni. Oznacza to, że sprzedaż nieruchomości bez podatku będzie możliwa dopiero po pięciu latach od wygranej. Co istotne okres pięciu lat liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano nieruchomość. W praktyce możemy więc mieć do czynienia z okresem sześcioletnim, jeśli przejęcie nastąpi w pierwszych miesiącach roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA