REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki /

Miliony Polaków otrzymają wkrótce wiadomość od ZUS. Nie zignoruj jej

ZUS rozpoczął akcję przesyłania informacji o stanie rozliczeń za 2023 r. do ponad 3,3 mln płatników składek. Na szczęście tym razem nie będą to listy papierowe. Informacja będzie zamieszczona na profilach płatników składek w serwisie PUE ZUS. Dowiemy się, czy mamy saldo zerowe, czy też nadpłatę lub niedopłatę. Warto się tym zainteresować, bo stan rozliczeń z ZUS-em może mieć dla nas istotne konsekwencje finansowe.

08.01.2024
16:49
Miliony Polaków otrzymają wkrótce wiadomość od ZUS
REKLAMA

Informację od ZUS-u dostanie każdy płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2023 r. Taka osoba otrzyma informację, czy na jej koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy wszystko jest rozliczone zgodnie z deklaracjami, czyli na koncie jest saldo zerowe.

REKLAMA

ZUS powiadomi też, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w 2023 r. i jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała im jeszcze do spłaty.

Warto jednak pamiętać, że w informacji przekazywanej przez ZUS są uwzględnione tylko te deklaracje rozliczeniowe albo opłacone składki, które zostały zapisane na koncie płatnika do 31 grudnia 2023 r. Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta może sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS.

Niedopłata na koncie ZUS

Jeśli okaże się, że mamy niedopłatę na swoim koncie płatnika składek, to będziemy musieli swoje zadłużenie wobec ZUS-u uregulować, ale nie trzeba tego zrobić za jednym zamachem. Jeśli nasza niedopłata jest niewielka, to te zaległości najłatwiej jest spłacić poprzez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę. Odsetki można obliczyć w specjalnym kalkulatorze odsetkowym dostępnym dla płatników składek.

Więcej o składkach ZUS przeczytacie w tych tekstach:

Co w sytuacji, gdy nasza zaległość wobec ZUS-u przekracza nasze chwilowe możliwości finansowe? Zakład informuje, że jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia, powinien złożyć wniosek o rozłożenie jego spłaty na raty. W takiej sytuacji powinniśmy się zwrócić do zusowskiego doradcy ds. ulg i umorzeń. Taka osoba powinna nam przedstawić najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, a także pomóc wypełnić wniosek oraz skompletować niezbędne dokumenty.

REKLAMA

Nadpłata na koncie ZUS

Oczywiście znacznie bardziej komfortową sytuacją jest posiadanie nadpłaty na koncie składkowym w ZUS-ie, ale także w takim przypadku musimy coś zrobić, żeby nasze saldo powróciło do zerowego stanu. Najlepiej o nadpłatę pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności składek. Jeśli jednak nadpłata jest znacząca, a zależy nam na szybkim odzyskaniu tych pieniędzy, to możemy wystąpić do ZUS-u z wnioskiem o jej zwrot. W takiej sytuacji ZUS zwróci nam nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na naszym koncie płatnika.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA