REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

ZUS wysyła informacje do milionów Polaków. Tym razem nie znajdą listu w skrzynce

Ponad 3,1 miliona płatników składek otrzyma od ZUS informację o stanie rozliczeń na ich kontach za 2022 r. Tym razem Zakład podjął decyzję, że nie będzie wysyłał masowo listów do Polaków, lecz umieści wiadomość na profilach płatników składek na ich profilu w PUE ZUS.

10.01.2023
14:07
ZUS wysyła informacje do milionów Polaków. Tym razem nie znajdą listu w skrzynce
REKLAMA

Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2022 r., dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe - wyjaśnia ZUS na swojej stronie,

REKLAMA

Podamy również, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2022 i jakie należności rozliczyliśmy tymi wpłatami - tłumaczy ZUS w komunikacie prasowym.

I wskazuje również, że płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała im jeszcze do spłaty.

Niedopłata w ZUS. Co zrobić?

Jak przypomina ZUS, niedopłata na koncie płatnika składek może być spłacana w ratach.

Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia, powinien złożyć wniosek o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty - proponuje ZUS.

Więcej informacji na ten temat udzieli każdy doradca ds. ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Z doradcą można skontaktować się telefonicznie lub umówić na e-wizytę.

Natomiast niewielkie zaległości należy spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę, jeżeli są należne. Odsetki można obliczyć w kalkulatorze odsetkowym dostępnym dla płatników składek.

Co w przypadku nadpłaty do ZUS?

O nadpłatę płatnik może pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności bieżących składek.

Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). Nadpłatę zwrócimy wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS - wyjaśnia ZUS.

REKLAMA

ZUS przypomina także, że w informacji o stanie rozliczeń są uwzględnione wyłącznie deklaracje rozliczeniowe i opłacone składki, które wpłynęły do 31 grudnia 2022 r. Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta płatnik może sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA