REKLAMA
 1. bizblog
 2. Biznes

Właśnie mija ważny termin. Obowiązuje każdego płatnika ZUS. Oto co się stanie, jak się spóźnisz

ZUS wydał komunikat, w którym przypomina, że od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS. Można go założyć tylko do 30 grudnia. Brzmi to wszystko dość groźnie, ale na dobrą sprawę można ten obowiązek zignorować.

30.12.2022
12:20
Właśnie mija ważny termin. Obowiązuje każdego płatnika ZUS. Oto co się stanie, jak się spóźnisz
REKLAMA

Zgodnie z przepisami [1] od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 r. – przypomina ZUS w specjalnym komunikacie.

REKLAMA

Jeśli tego nie zrobią, ZUS ich wyręczy.

ZUS najpierw przypomina o ustawowym obowiązku i ponagla płatników, by za chwilę przyznać, że nie tylko nie ma żadnych negatywnych konsekwencji braku działania ze strony płatnika, a nawet ktoś za nas wykona całą pracę. Z drugiej strony to raczej pozytywny przykład działania instytucji państwowej, która nie czyha na obywatela, by pod byle pretekstem przyłożyć mu karę, lecz robi to, co jest potrzebne.

Zamiast wizyty w oddziale ZUS

Tak czy inaczej, grono opornych płatników, którzy nie założyli profilu na PUE ZUS jest już nieliczne. Jak podaje ZUS, dziś taki profil ma ponad 10,6 mln użytkowników, a poza PUE ZUS jest już tylko co dziesiąty przedsiębiorca. Profil w serwisie ma dziś ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób.

undefined

Taka popularność PUE ZUS nie dziwi, ponieważ zakładanie profili w tym serwisie wymusiła epidemia. W czasie covidowych lockdownów tylko za pośrednictwem PUE ZUS można było występować o różne formy pomocy dla firm i pracowników. Potem ZUS przejął obsługę programów 300+ i 500+, a wnioski można składać tylko elektronicznie – głównie właśnie przez PUE ZUS.

Zakład przekonuje, że nie warto czekać z zakładaniem profilu na PUE ZUS, bo to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Trudno się z tym nie zgodzić. Platforma ta umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez konieczności odwiedzania oddziału ZUS-u.

Przedsiębiorcy mogą w ten sposób składać wnioski do ZUS-u i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu) – wylicza ZUS.

Jak założyć profil PUE ZUS?

Jesteście w mniejszości przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze profilu w PUE ZUS i stwierdziliście, że jednak warto? Świetnie się składa, bo ZUS przygotował instrukcję zakładania profilu:

 1. Wejdź na stronę www.zus.pl i kliknij przycisk [Zarejestruj w PUE] (na górze strony).
 2. Wybierz, dla kogo zakładasz profil – do wyboru jest rejestracja: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm]. Formularz rejestracyjny nieznacznie różni się w zależności od dokonanego wyboru. Po wybraniu rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi, wpisz również NIP.
 3. Wybierz sposób rejestracji:
 • za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
 • za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
 • za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl)
 • samodzielnie wypełnij formularz rejestracji.
 1. Jeśli rejestrujesz się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.
 2. Jeśli skorzystasz z formularza rejestracji i wybierzesz przycisk [DO REJESTRACJI], wypełnij wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji musisz też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

Zalety PUE ZUS

Na PUE ZUS przedsiębiorcy mają dostęp do wielu przydatnych informacji – reklamuje platformę Zakład. Dostępne są tam między innymi:

 • informacje o saldzie bieżącym oraz saldzie miesięcznym, które pokazują stan opłaconych składek do ZUS,
 • informacje o należnych do opłacenia składkach oraz o dokonanych wpłatach,
 • informacja roczna dla płatnika składek,
 • deklaracje rozliczeniowe, które płatnik wysłał do ZUS,
 • lista osób zgłoszonych do ubezpieczeń,
 • lista pracowników na zwolnieniu lekarskim.

Za pośrednictwem PUE ZUS przedsiębiorcy mogą skorzystać z kilkudziesięciu różnych formularzy wniosków. Mogą składać elektronicznie wnioski o:

 • wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek,
 • rozliczenie konta,
 • kontrolę, czy zaświadczenie lekarskie dla pracownika zostało wystawione prawidłowo,
 • potwierdzenie ubezpieczeń, związane z przepisami unijnymi dot. zabezpieczenia społecznego,
 • udzielenie pełnomocnictwa.
REKLAMA

Dodatkowo – jak przypomina ZUS – wiele instytucji, w tym banki i instytucje przyznające dotacje, wymaga od firm potwierdzania stanu faktycznego w zakresie rozliczeń z zobowiązań dotyczących składek na ubezpieczenia.

Na PUE ZUS można samodzielnie utworzyć elektroniczny dokument z danymi z ZUS i przekazać takie potwierdzenie do instytucji, która wymaga takich danych. Dokument jest potwierdzony kwalifikowaną pieczęcią ZUS. Można go zapisać w postaci elektronicznej (plik PDF, XML) lub wysłać na dowolny adres e-mail. Pracownik instytucji, do której przekazany zostanie dokument, może sprawdzić jego autentyczność w wyszukiwarce – przypomina Zakład.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA