ZUS napuści na Polaków sztuczną inteligencję. Nie wywiniecie się od kontroli. Oto co jeszcze was czeka
Cyfryzacja ZUS-u się udała i będziemy z niej w pełni korzystać. Takie przesłanie płynie z komunikatu zapowiadającego działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2023 roku. ZUS chwali się, że rozwija analitykę big data i zwiększa wykorzystanie sztucznej inteligencji w analizach i kontrolach. To jasny sygnał, że kombinatorzy w tym roku lekko mieć nie będą.
Cyfryzacja ZUS-u była bardzo długim, kosztownym i bolesnym procesem, a sposób działania tej instytucji był bardzo często zasłużenie krytykowany. ZUS przez lata nie był w stanie zmienić swojego wizerunku jednej z najbardziej znienawidzonych instytucji państwa, ale coś się ewidentnie ruszyło w tej kwestii. Wielkim testem sprawności ZUS-u był okres pandemii i konieczność obsłużenia milionów wniosków w związku z tarczami antykryzysowymi. Sprawdzian wypadł pomyślnie i wkrótce ZUS przejął część zadań z obsługą 500+ na czele.
System informatyczny ZUS: totalna cyfryzacja i automatyzacja
Na cyfryzację przez lata poszły miliardy złotych, ale jej efektem jest gigantyczny system informatyczny. ZUS chwali się bazą danych o wielkości 170 terabajtów i systemem przetwarzającym 900 mln dokumentów rocznie. Zwraca też uwagę, że większość spraw w ZUS-ie można załatwić on-line, bez wychodzenia z domu.
Krokiem ku automatyzacji jest przymusowe przeniesienie wszystkich przedsiębiorców i płatników składek na Platformę Usług Elektronicznych, czyli PUE ZUS od 1 stycznia.
Jeśli ktoś tego sam nie zrobił, teraz zrobi to za niego ZUS. Zakład wyjaśnia, że dąży do stanu, w którym wszystkie jego usługi będą dostępne dla przedsiębiorców online. Na szczęście ZUS chce w końcu unowocześnić wyjątkowo mało atrakcyjny wygląd PUE ZUS. Mają też pojawić się tam nowe funkcje dzięki integracji PUE ZUS z rządowym serwisem gov.pl.
Sztuczna inteligencja w akcji
Oczywiście cyfryzacja ZUS-u to dla większości płatników i ubezpieczonych głównie korzyści, bo uciążliwe wizyty w fizycznym oddziale są coraz rzadziej konieczne, ale nie brakuje takich, dla których to zagrożenie. Wyłapywanie nieprawidłowości to coraz częściej zadanie algorytmów. Rozwijamy analitykę big data i wykorzystanie sztucznej inteligencji w analizach i kontrolach. Podnosimy także poziom integracji z rejestrami innych instytucji publicznych – wskazuje ZUS.
Od niedawna ZUS ma pierwszą aplikację mobilną, za pośrednictwem której można już składać niektóre wnioski, ale niedługo pojawi się kolejna nowość. Już w styczniu każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS, czyli mLegitymację. Ta elektroniczna legitymacja pojawi się w rządowej aplikacji mObywatel. Mobilna legitymacja ma działać tak samo jak jej tradycyjny odpowiednik. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i ma prawo do ulg i uprawnień, np. zniżek na bilety – tłumaczy ZUS.