REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki /

Wykup prywatny z leasingu. Kiedy nie trzeba płacić podatku?

Wykup leasingowanego przedmiotu (najczęściej samochodu) do majątku prywatnego nie musi wiązać się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego, VAT oraz składki zdrowotnej. Wystarczy skorzystać z instytucji darowizny, aby zgodnie z prawem uniknąć obciążeń finansowych.

05.01.2024
20:12
Wykup prywatny z leasingu. Kiedy nie trzeba płacić podatku?
REKLAMA

Czym jest wykup prywatny?

REKLAMA

Przedsiębiorcy, użytkując samochód w ramach leasingu, mają prawo wykupić go po okresie obowiązywania umowy. Pojazdu nie trzeba wprowadzać do ewidencji środków trwałych – mamy wtedy do czynienia z wykupem prywatnym, gdy samochód staje się elementem majątku prywatnego przedsiębiorcy. Transakcja ta z pozoru nie różni się od tradycyjnej sprzedaży, jednak w kontekście podatkowym występują już znaczące różnice.

Zgodnie z Polskim Ładem od 1 stycznia 2022 r. osoby dokonujące wykupu prywatnego z leasingu w ciągu sześciu kolejnych lat są zobowiązane wykazać przychód podatkowy z działalności. Wiąże się to z koniecznością zapłaty podatku dochodowego.

Darowizna sposobem na uniknięcie obowiązku podatkowego

Wykup prywatny może być przeprowadzony z pominięciem obowiązku podatkowego, jeśli przedsiębiorca skorzysta z instytucji darowizny. Na początek należy zawrzeć umowę z byłym leasingodawcą, który wystawi fakturę na dane osobowe przedsiębiorcy lub na firmę – z podatkowego punktu widzenia nie ma to żadnego znaczenia. Darowiznę poprzedza się wykupem prywatnym, gdyż pozwala to uniknąć obowiązku zapłaty podatku VAT. Darowizna sama w sobie nie zwalnia bowiem z konieczności odprowadzenia odpowiedniej kwoty, jeśli podatek VAT został odliczony przy wykupie. Następnie, będąc posiadaczem pojazdu, najlepiej przekazać go w formie darowizny osobie z pierwszej grupy podatkowej. Są to:

  • małżonek,
  • zstępni (np. dzieci),
  • wstępni (np. rodzice),
  • rodzeństwo,
  • pasierbowie,
  • macocha lub ojczym.

Obdarowany powinien w ciągu sześciu miesięcy złożyć w urzędzie skarbowym druk SD-Z2. Nie musi tego robić, jeśli darowizna została przekazana w formie aktu notarialnego lub suma darowizn od jednego darczyńcy w ciągu pięciu kolejnych lat nie przekroczyła kwoty 9637 zł.

Jak ponownie stać się właścicielem wykupionego samochodu?

Przekazując darowiznę, właścicielem samochodu staje się obdarowany. Aby ponownie wejść w posiadanie pojazdu, należy przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży. Można zrobić to dopiero po sześciu miesiącach od końca miesiąca, w którym została przekazana darowizna.

Takie rozwiązanie jest całkowicie zgodne z obowiązującymi przepisami, co potwierdzają liczne interpretacje podatkowe.

Więcej o darowiznach i spadkach przeczytasz na Bizblog.pl:

Wykup prywatny a wykup na firmę – jaka jest różnica?

Przedsiębiorca ma prawo wprowadzić wykupiony z leasingu pojazd do środków trwałych. Niemniej jednak takie rozwiązanie nie jest dla niego korzystne podatkowo, zwłaszcza jeśli zamierza sprzedać samochód.

W takim przypadku będzie musiał nie tylko podwyższyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, lecz również odprowadzić podatek VAT.

Kiedy warto zdecydować się na wykup prywatny i późniejszą darowiznę?

Wykup prywatny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które chcą użytkować pojazd na potrzeby własne. Oznacza to, że stanie się on częścią prywatnego a nie firmowego majątku. Takie rozwiązanie niesie za sobą pewne konsekwencje podatkowe. Na przykład przedsiębiorca, który wciąż będzie użytkował samochód na potrzeby firmy, nie będzie miał prawa do odliczenia kosztów zakupu paliwa czy utrzymania pojazdu.

REKLAMA

Niemniej jednak wykup prywatny daje też spore możliwości, zwłaszcza pod kątem podatkowym. Mając na uwadze, iż pojazdy prezentują obecnie dużą wartość, przedsiębiorca nie będzie musiał znacząco podnosić podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Uniknie też obowiązku zapłaty VAT.

Wykup prywatny z darowizną to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą w przyszłości sprzedać pojazd. Choć sama procedura wydaje się nieco skomplikowana i wymaga odczekania przynajmniej sześciu miesięcy, to sposób ten wciąż cieszy się dużą popularnością, a dodatkowo jest dopuszczalny przez prawo, co znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA