REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki

Kasa jako prezent? Za chwilę skarbówka zacznie was ścigać za niezapłacone podatki

Od 1 lipca 2023 roku skokowo wzrosną kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn, w niektórych przypadkach nawet czterokrotnie. Niestety zmienią się jednocześnie zasady opodatkowania prezentów na przykład komunijnych i weselnych, szykuje się również małe zamieszanie ze zbiórkami w internecie.

21.04.2023
5:57
Kasa jako prezent? Za chwilę skarbówka zacznie was ścigać za niezapłacone podatki
REKLAMA

Z powodu zamieszania legislacyjnego tego samego dnia (1 lipca 2023 r. – przyp. red.) nowe przepisy dotyczące darowizn od wielu osób zostaną od razu zastąpione kolejnymi regulacjami, które zniosą limit podatkowy dla zbiórek – zapowiada Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

REKLAMA

W tej chwili obowiązują trzy grupy podatku od spadków i darowizn, obejmujące różne kategorie osób i wysokości kwot wolnych od podatku.

Do pierwszej grupy należy najbliższa rodzina: dziadkowie, rodzice, rodzeństwo i dzieci. Darowizny są w niej zwolnione z opodatkowania. W nieprzekraczalnym terminie sześciu miesięcy trzeba jednak zgłosić do urzędu skarbowego otrzymanie każdej darowizny, której wartość przekracza 10 434 zł. Od 1 lipca będzie to aż 36 120 zł.

W drugiej grupie, która obejmuje między innymi wujków i ciocie, wartość darowizny zwolnionej z podatku to 7 276 zł. Ustawa przewiduje zwiększenie jej do 27 090 zł.

Dla trzeciej grupy, do której zaliczają się wszyscy pozostali darczyńcy i spadkodawcy, kwota wolna wynosi 4 902 zł. Latem wzrośnie ona do 18 060 zł.

Podatek od prezentów weselnych i zbiórek internetowych

Oprócz zwiększenia kwot wolnych od darowizn pochodzących od jednej osoby ustawa wprowadza też nowe ograniczenia dotyczące łącznych kwot przychodu przy darowiznach otrzymanych od wielu osób.

Dotąd nie było limitu – podatnicy mogli otrzymywać darowizny nawet od kilkuset osób (np. z okazji wesela) i nie musieli płacić od nich podatku, jeśli darowizna od każdej z tych osób nie przekraczała progu określonego dla danej grupy – tłumaczy Piotr Juszczyk z inFaktu.

Nowa ustawa wprowadziła jednak ograniczenia dla darowizn od wielu osób otrzymanych w ciągu 5 lat:

  • dla I grupy – 108 360 zł
  • dla II grupy – 81 270 zł
  • dla III grupy – 54 180 zł

Oznaczałoby to, że jeśli w ciągu 5 lat podatnik otrzyma po 30 tys. zł od mamy, taty, babci i dziadka, to nie będzie miał obowiązku zgłaszania każdej z darowizn osobno – tłumaczy ekspert inFaktu.

Jak jednak zastrzega, jeśli darowizna łącznie przekroczy limit dla pierwszej grupy (ich suma wyniesie 120 tys. zł), konieczne będzie zgłoszenie do zwolnienia w I grupie.

Taki łączny limit dla zbiórek charytatywnych spowodowałby, że środki z wielu internetowych akcji charytatywnych musiałyby zostać opodatkowane. Dlatego w piątek 14 kwietnia Sejm przyjął w ramach tzw. ustawy SLIM VAT przepisy znoszące limity zbiorcze – wyjaśnia Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Od 1 lipca ostatecznie kwoty wolne od podatku w poszczególnych grupach wyniosą:

  • I grupa – 36 120 zł
  • II grupa – 27 090 zł
  • III grupa – 5 722 zł

Zmiany w podatku SD. Termin 1 lipca nie jest zagrożony

Ustawa wprowadzająca nowe limity zbiorcze oczekuje na podpis prezydenta, ustawa znosząca limity zbiorcze oraz zmieniająca wartość w III grupie kwoty wolnej została przekazana do Senatu.

REKLAMA

W mojej ocenie termin zmiany przepisów i zniesienia podatku od zbiórek nie jest zagrożony i ustawa powinna wejść z życie z 1 lipca – zapowiada Piotr Juszczyk, ekspert inFaktu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA