REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki
  3. Nieruchomości

Polaków czeka katastralna katastrofa? Skarbówka odpowiada na pytania posłów

Wiceminister Jan Sarnowski odniósł się do interpelacji posłów Konfederacji, którzy zaniepokoili się pogłoskami, że w resort finansów prowadzi prace nad wprowadzeniem nowego podatku od nieruchomości.

03.03.2020
16:31
kredyt-hipoteczny-pandemia
REKLAMA

Ministerstwo Finansów w trakcie poprzedniej kadencji Sejmu nie prowadziło prac w zakresie umożliwiającym wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego. Obecnie nie są również prowadzone prace, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od wartości nieruchomości

– odpowiedział wiceminister Jan Sarnowski.
REKLAMA

Wiceminister finansów dodał, że wprowadzenie podatku katastralnego nie zostało zapowiedziane przez Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego w trakcie expose wygłoszonego 19 listopada 2019 r.

W związku z powyższym Ministerstwo Finansów nie posiada analiz w zakresie skutków funkcjonowania takiej formy opodatkowania nieruchomości.

Korwin Mikke: kataster przyniósłby opłakane skutki

Interpelację w sprawie katastru złożyli na początku lutego posłowie Konfederacji, Janusz Korwin-Mikke, Jakub Kulesza, Michał Urbaniak, wskazując, że wprowadzenie podatku katastralnego miałoby opłakane skutki.

Wielu ekspertów uważa, że wprowadzenie w chwili obecnej podatku katastralnego przyniosłoby bardzo negatywne skutki dla społeczeństwa: zarówno od strony ekonomicznej jak i własnościowej. Wyhamowaniu uległyby inwestycje w nieruchomości, gdyż wzrost wartości nieruchomości równałby się wzrostowi kwoty podatku katastralnego.Wyhamowaniu uległyby inwestycje w nieruchomości, gdyż wzrost wartości nieruchomości równałby się wzrostowi kwoty podatku katastralnego

– czytamy w interpelacji nr 2162.

W związku z powyższym posłowie wystosowali do fiskusa trzy pytania:

  1. Czy Ministerstwo Finansów pracowało w poprzedniej kadencji Sejmu nad zmianami legislacyjnymi, które umożliwiałyby wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego?
  2. Czy rząd oficjalnie może potwierdzić, że nie zamierza wprowadzić podatku katastralnego?
  3. Czy Ministerstwo Finansów posiada dokładne analizy informujące o negatywnych skutkach wprowadzenia podatku katastralnego? Z uwzględnieniem skutków ekonomicznych, jak i społecznych.

Podatek katastralny to konieczność?

W ubiegłym roku pojawiły się dwa opracowania sugerujące zmianę sposobu opodatkowania nieruchomości w Polsce. Pierwsze przygotowała Fundacja Batorego, drugie Centrum Analiz i Studiów Podatkowych Szkoły Głównej Handlowej.
W obu przypadkach można odnieść wrażenie, że eksperci nie zastanawiają się, czy, ale jak wprowadzić kataster.

undefined

Niewątpliwie reforma podatku od nieruchomości w Polsce jest potrzebna. Widać to chociażby po liczbie spraw przed sądami administracyjnymi rozstrzygającymi liczne wątpliwości wynikające z dość przestarzałej konstrukcji tego podatku

– uważa prof. Dominik Gajewski z SGH, współautor drugiego z opracowań.

Gminy dostają za mało pieniędzy

W opinii autorów raportu „Opodatkowanie nieruchomości w krajach Grupy Wyszehradzkiej” wadą rozwiązania, które funkcjonuje obecnie w naszym regionie jest niski dochód, jaki osiągają samorządy z podatku od nieruchomości.

W Czechach i na Słowacji jest to zaledwie 0,4 proc. PKB, na Węgrzech – niecały 1 proc., w Polsce – 1,3 proc. Tymczasem we Francji i Wielkiej Brytanii jest to aż 4 proc. PKB

– czytamy.

Obowiązujące w naszym kraju rozwiązanie powoduje, że największy wpływ na wysokość podatku od nieruchomości ma powierzchnia budynków i działek. Maksymalne stawki, jakie mogą naliczać gminy, określa co roku w rozporządzeniu minister finansów.

REKLAMA

Samorządy mogą w pewnym, ale niewielkim, zakresie obniżyć opodatkowanie, uwzględniając gorsze położenie nieruchomości czy też jej przeznaczenie. W ostatnim czasie jednak gminy mocno przyciśnięte przez niższe wpływy z podatków dochodowych i wyższe wydatki, ustalają najwyższe możliwe stawki.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA