REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

PKP Intercity podstawi dodatkowe wagony. Skorzystają na tym miliony Polaków

Polacy coraz częściej stawiają na wygodę i wybierają masowe środki komunikacji. W okresie Świąt Wielkanocnych wielu z nich postanawia odwiedzić bliskich i decyduje się na podróż pociągami. W związku z tym PKP Intercity wzmocni najpopularniejsze połączenia dodatkowymi wagonami co zwiększy liczbę miejsc w ponad 180 pociągach.

06.04.2023
18:14
PKP Intercity podstawi dodatkowe wagony. Skorzystają na tym miliony Polaków
REKLAMA

PKP Intercity w okresie okołoświątecznym zaplanowało wydłużenie tras siedmiu składów. Przewoźnik zaplanował również wzmocnienie 182 pociągów dodatkowymi 275 wagonami, które w okresie świąt będą jeździć na popularnych trasach. Dodatkowe wagony pojawią się w składach wyruszających m.in. z Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Katowic, Szczecina, Lublina czy Przemyśla, które pojadą do innych dużych miast lub popularnych ośrodków turystycznych, jak np. Kołobrzeg czy Świnoujście.

REKLAMA

Oferta dla podróżujących rodzin

Pasażerowie, którzy planują rodzinne podróże lub w gronie przyjaciół, mogą skorzystać z oferty dla małych grup – Taniej z Bliskimi. Aby z niej skorzystać, wystarczy podróżować w grupie od dwóch do sześciu osób – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30 proc. zniżki od bazowych cen biletów. Co ważne, oferta łączy się z ulgami ustawowymi i obowiązuje w pociągach kategorii TLK oraz IC w relacjach krajowych. Warto pamiętać, że bilety należy kupić najpóźniej jeden dzień przed wyjazdem.

Dostępna jest także oferta promocyjna – Bilet Rodzinny – na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Pozwala ona obniżyć koszty podróży również o 30 proc. Podróżując zatem w grupie od dwóch do pięciu osób, w tym z dzieckiem, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego.

We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30 proc. rabatu podczas wspólnej podróży co najmniej dwóch osób posiadających tę kartę. Podróżując z dziećmi, warto pamiętać o tym, że te, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity z ulgą 100 proc. w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet z tą ulgą. Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37 proc. na podstawie legitymacji szkolnej.

Oferta dla seniorów i studentów

Bilet Seniora to stała oferta tańszych przejazdów dla każdego, kto ukończył 60 lat. Zniżka 30 proc. obowiązuje na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty. Emeryci i renciści, bez względu na wiek, mają także prawo do dwóch przejazdów w roku z ulgą ustawową 37 proc. w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.

Studenci również mają prawo do ulgi ustawowej. Z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51 proc. Ulgę studencką można dodatkowo połączyć z innymi promocjami, które przewidują taką możliwość.

Ważne informacje dla podróżujących

Przed podróżą wskazane jest, żeby być na dworcu wcześniej. Szczególnie jeśli nie znamy dobrze jego topografii - zaleca PKP Intercity.

Powodem tego są prace modernizacyjne. Dlatego PKP Intercity zaleca, by sprawdzać trasę danego pociągu i wcześniej zaplanować sobie rezerwę czasową na przesiadki do komunikacji miejskiej. W szczególności pasażerowie podróżujący z i do Warszawy powinni zwrócić uwagę na zmiany w obrębie warszawskiej aglomeracji.

Jak zapewnia PKP Intercity, obowiązujący obecnie rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego. W ich następstwie ponad 110 pociągów jest kierowane przez stację Warszawa Gdańska. To nie jedyne zmiany. Część pociągów kursuje w skróconej relacji do i z Warszawy Centralnej lub Warszawy Wschodniej.

Dodatkowe pociągi z Trójmiasta

Powrót ze Świąt Wielkanocnych w Trójmieście ułatwi dodatkowy pociąg EIC Kaszub, który 10 i 11 kwietnia zabierze pasażerów z Gdyni Głównej do Warszawy Wschodniej, a następnie w relacji odwrotnej. W tych samych dniach uruchomione zostanie dodatkowe połączenie IC Lednica rel. Gdynia Główna – Wrocław Główny – Gdynia Główna. Natomiast 10 kwietnia PKP Intercity zaplanowało dodatkowe uruchomienie pociągów IC Kraszewski rel. Warszawa Wschodnia – Terespol – Warszawa Wschodnia i IC Laguna rel. Warszawa Centralna – Gdynia Główna – Warszawa Centralna.

Na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz frekwencji, PKP Intercity zapewnia, że będzie w miarę możliwości wzmacniać kolejne pociągi dodatkowymi wagonami, gdy zaobserwuje zwiększone zainteresowanie danym połączeniem i tam, gdzie będzie to możliwe.

Miejsca w których można otrzymać wskazówki

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.) oraz nr +48 22 473 35 31 (dla osób, które zawarły umowę z PKP Intercity).

Do dyspozycji pasażerów będą także mobilni informatorzy. 7 i 10 kwietnia br. można będzie ich znaleźć na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław). Pomogą ustalić pasażerom m.in. dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

REKLAMA

Bilety PKP Intercity dostępne są przez internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji PKP Intercity, a także w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach oraz w automatach biletowych. Podróżni mogą je kupić również w aplikacji mobilnej KOLEO oraz na stronie koleo.pl, a także w aplikacji mPay i serwisach e-podróżnik i Blikom.

.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA