Kierowcy podróżujący autostradą A2 na odcinku między Poznaniem a Koninem w końcu będą mogli korzystać z automatycznych płatności wykorzystujących sczytywanie numerów rejestracyjnych samochodów. Autostrada Wielkopolska podpisała umowę z firmą Autopay, dzięki czemu od środy 15 stycznia będzie można nie otwierać szyby w samochodzie na autostradowych bramkach.
Videotolling obowiązuje już od 2019 roku na autostradzie A1 między Toruniem i Gdańskiem, a także na A4 między Krakowem a Katowicami. Możliwość całkowicie bezobsługowego płacenia w punktach poboru opłat pozwala na unikanie korków do autostradowych bramek, a w przypadku niektórych odcinków oznacza też niższe opłaty za przejazd.
Videotolling w końcu na A2
Spółka Autostrada Wielkopolska przez ponad pięć lat broniła się przed wprowadzeniem tej technologii, ale w końcu zapadła decyzja o wprowadzeniu videotollingu także na A2.
Aby aktywować automatyczne płatności, należy zarejestrować się w aplikacji Autopay lub na stronie internetowej, uzupełnić dane pojazdu oraz podać dane karty płatniczej. Usługa działa na wybranych bramkach autostradowych: w Nagradowicach (181 km A2), Słupcy (228 km A2) i Lądku (238 km A2), wykorzystując technologię rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdów. Opłata jest pobierana automatycznie, a informacje o przejazdach można sprawdzić w aplikacji.
Więcej wiadomości o budowie dróg w Polsce:
Wdrożenie videotollingu na koncesyjnym odcinku autostrady A2 jest wyrazem dostosowania systemu płatności za przejazd koncesyjnym odcinkiem A2 do nowoczesnych standardów i rosnących oczekiwań polskich kierowców. Usprawni to przejazd koncesyjnym odcinkiem między Poznaniem a Koninem – mówi Paweł Struski, członek Zarządu Autostrada Wielkopolska SA
Rozmowy z ministerstwem trwają
Przedstawiciel spółki wyjaśnia, że jest ona gotowa także do wdrożenia videotollingu na całym 255 km odcinku A2 między Świeckiem a Koninem „w formule wygodnej dla wszystkich kierowców, zarówno samochodów ciężarowych, jak i samochodów osobowych”. Na razie trwają w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury.
Spółka tłumaczy, że system obsługiwany jest na dwóch lewych, skrajnych pasach z oznakowaniem poziomym w postaci strzałek i kamery, ikoną kamery na pomarańczowym tle nad bramką, a także symbolem przekreślonego kasjera. Tablice rejestracyjne rozpoznawane są automatycznie na bramkach przejazdowych, a odpowiednia kwota jest pobierana z konta. .