REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Nowa ekspresówka przetnie Polskę z północy na południe. I ten tunel

W najbliższym czasie ruszy budowa przedostatniego odcinka szlaku Via Carpatia w województwie podkarpackim, a jego kluczowym elementem będzie kilometrowy tunel, który przetnie pasmo Karpat Zewnętrznych. Cały polski odcinek szlaku Via Carpatia przecina nasz kraj z północy na południe, przebiegając przez teren pięciu wschodnich województw.

30.05.2024
13:54
Nowa ekspresówka przetnie Polskę. I jeszcze ten tunel
REKLAMA

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że podpisał z turecką firmą Inşaat Turizm Sanayi ve Ticaret umowę o wartości ponad 1,4 mld zł na projekt i budowę ponad 6-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lutczą a Domaradzem. Jest to przedostatni odcinek szlaku Via Carpatia w województwie podkarpackim, który wchodzi w fazę realizacji.

REKLAMA

Kilometrowy tunel

GDDKiA podaje, że zakres inwestycji obejmuje budowę odcinka drogi ekspresowej o długości ok. 6,4 km o przekroju dwujezdniowym po dwa pasy ruchu w obu kierunkach wraz z pasem awaryjnym. Największym wyzwaniem inżynieryjnym będzie jednak budowa dwunawowego tunelu pod górą Hyb, który ma mieć długość około 990 m. Oprócz tego powstaną między innymi estakada, trzy mosty, pięć wiaduktów drogowych i przejście górne dla średnich zwierząt.

Jak wyjaśniono, aby umożliwić wcześniejsze oddanie do ruchu sąsiedniego odcinka Domaradz – Krosno, węzeł Domaradz wraz z prawie kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej zostanie wykonany w ciągu 35 miesięcy od daty podpisania umowy. Pozostała część odcinka, wraz z tunelem, zostanie ukończona w ciągu 53 miesięcy. Trzeba jednak zaznaczyć, że do czasu realizacji robót budowlanych GDDKiA nie wlicza okresów zimowych trwających od 1 grudnia do 31 marca.

Więcej o budowie dróg przeczytacie w tych tekstach:

W ciągu Via Carpatia na Podkarpaciu powstanie jeszcze bardziej spektakularny obiekt niż wspomniany kilometrowy tunel. Chodzi o 80-metrową estakadę na trasie drogi ekspresowej S19 z Rzeszowa do południowej granicy Polski. Będzie to najwyższa konstrukcja tego typu, która jest budowana w Polsce. Estakada ES-26 powstaje na południe od Rzeszowa i będzie częścią powstającej drogi ekspresowej S19, która połączy stolicę województwa podkarpackiego z granicą ze Słowacją. Nowa konstrukcja powstanie w sąsiedztwie Strzyżowa i znajdzie się pomiędzy wsiami Żarnowa i Godowa.

 class="wp-image-2483050"

Szlak Via Carpatia

REKLAMA

Via Carpatia to międzynarodowy korytarz transportowy, który połączy Europę Północną i Południową. Na terenie Polski trasa będzie miała około 700 km długości. W skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19 przebiegające przez teren pięciu województw – podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.  

Idea budowy międzynarodowego szlaku Via Carpatia biegnącego od portu w Kłajpedzie na Litwie poprzez Białystok, Lublin, Rzeszów, a następnie poprzez Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię aż do greckich Salonik nad Morzem Egejskim powstała w 2006 roku, ale długo trwały starania o zapewnienie unijnego finansowania dla tego projektu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA