REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Piekarnie i cukiernie w tarapatach. Długi rosną jak na drożdżach

Zaległości piekarń i cukierni rosną jak na drożdżach. Jak podaje BIG InfoMonitor, w zaledwie dwa lata ich dług zwiększył się o niemal 50 mln zł.

08.02.2024
19:44
Piekarnie i cukiernie w tarapatach. Długi rosną jak na drożdżach
REKLAMA

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że odsetek nierzetelnych dłużników wśród producentów i sprzedawców pieczywa i ciastek od kilku lat oscyluje wokół 5 proc. Jednak zdecydowanie zmienia wysokość zaległości zarejestrowanych w BIG InfoMonitor oraz w bazie informacji kredytowych BIK.

REKLAMA

Producenci i sprzedawcy zadłużeni na niemal ćwierć miliarda

Po 2023 r. na koncie producentów pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek (PKD 1071Z) oraz wyspecjalizowanych w ich oferowaniu sprzedawców detalicznych (PKD 4724Z) było 247,1 mln zł zaległości, o prawie 9 mln zł więcej niż rok wcześniej i niemal 47 mln zł więcej niż dwa lata temu - podaje BIG.

 class="wp-image-2409013"

Przeciętne zadłużenie firm również wzrosło. Na koniec 2023 r. średnie zadłużenie wśród producentów wyniosło 242267 zł, natomiast sprzedawców na 54972 zł. To odpowiednio o 20 i 23 proc. więcej niż na koniec 2021 r.

Więcej o zadłużeniu przeczytasz na Bizblog.pl:

Ceny pączków i wyrobów rosną, ale nie hamują zadłużenia

Za pączka płacimy przynajmniej 1 zł więcej niż jeszcze przed rokiem. Producenci i sprzedawcy byli zmuszeni do podwyżki cen również innych swoich wyrobów i towarów ze względu na rosnące od lat koszty produkcji. Jest to związane zarówno ze wzrostem cen gazu, energii elektrycznej i surowców, ale również, jak podaje branżowy magazyn "Przegląd piekarski i cukierniczy", dużym problemem w branży jest wzrost kosztów pracy.

I choć w Tłusty Czwartek Polak zje średnio 2-3 pączki, to jednak w pozostałych dniach w roku spożycie wyrobów nie tylko cukierniczych, ale również i produktów piekarniczych, regularnie spada od lat. Jeszcze w 2003 r. przeciętny Polak zjadał miesięcznie blisko 9 kg pieczywa, a niemal dekadę później na koniec 2022 r. ta liczba skurczyła się prawie o połowę do 5 kg na osobę - wynika z danych GUS.

 class="wp-image-2409016"

Źródło: BIG InfoMonitor, BIK, firmy z PKD 1071Z aktywne zawieszone i zamknięte, grudzień 2023 r.

Rosnące koszty i malejący popyt wpędzają przedsiębiorców w kłopoty finansowe, przez co trafiają do Rejestru Dłużników. BIG InfoMonitor wskazuje, że na koniec 2023 r. w tarapatach było 948 piekarni i ponad 300 właścicieli sklepów.

Największe zaległości mają producenci pieczywa i ciastek w woj. łódzkim, łącznie ponad 77 mln zł, głównie z powodu sporych problemów tamtejszych firm ze spłatą kredytów. Przeciętny opóźniany o min. 30 dni kredyt wynosi bowiem 1,9 mln zł - podaje BIG InfoMonitor.

 class="wp-image-2409019"

Źródło: BIG InfoMonitor, BIK, firmy z PKD 4724Z aktywne zawieszone i zamknięte,
grudzień 2023 r.
REKLAMA

Z kolei najwyższe zaległości z tytułu nieopłaconych faktur na rzecz dostawców mają piekarnie z Pomorza, które sięgają średnio prawie 104 tys. zł. Tam też jest najwyższy, blisko 7-proc. udział przedsiębiorstw z problemami w regulowaniu zobowiązań.

Z kolei wśród firm docierających do klientów z pieczywem i słodkimi wypiekami największe zaległości mają te działające na Mazowszu. W sumie zadłużone są na ponad 5 mln zł. Największy odsetek biznesów nie dających rady płacić w terminie faktur czy rat funkcjonuje natomiast na Podlasiu i w Lubelszczyźnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA