Wraca pomysł z czasów PiS. Chcą odbudować niesamowity zabytek
Wzbudzająca wiele emocji i zainicjowana przez rząd PiS odbudowa Pałacu Saskiego ma być jednak kontynuowana. Spółka odpowiedzialna za projekt szykuje się do podpisania umowy z pracownią, która zwyciężyła konkurs architektoniczny. I podtrzymuje że inwestycja będzie gotowa w 2030 r.

Decyzję o odbudowie Pałacu Saskiego ogłosił prezydent Andrzej Duda w 2018 roku. Trzy lata później Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Wydawało się, że prace przy gigantycznej i kosztownej inwestycji nabiorą tempa po tym, jak w 2023 r. rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu (I Nagrodę oraz zaproszenie do negocjacji w trybie z wolnej ręki otrzymała pracownia WXCA). Jednak, jak pisze „Rzeczpospolita”, w ciągu siedmiu lat od ogłoszenia odbudowy udało się jedynie odkopać zabytkowe piwnice pod Pałacem Saskim i przeprowadzić prace archeologiczne pod częścią przyszłych obiektów.
Odbudowa Pałacu Saskiego. Czas na negocjację umowy
Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski, w rozmowie z „Rzeczpospolita” zapowiedział, że spółka zamierza wkrótce rozpocząć negocjacje z biurem architektonicznym WXCA nad umową o przygotowaniu szczegółowego projektu odbudowy.
Rzeczywiście, dość długo trwało zarówno przygotowanie projektu umowy, jak i opiniowanie go przez Prokuratorię Generalną. Pośpiech był tu jednak dalece niewskazany – to zbyt złożona, zbyt kosztowna i zbyt prestiżowa inwestycja – powiedział Kuliński cytowany przez dziennik.
Czytaj o nieruchomościach na Bizblog.pl:
Pałac Saski. Termin inwestycji na razie bez zmian
Dodał, że szacunkowy termin wyboru generalnego wykonawcy to przełom 2026 i 2027 r. Cały kompleks miałby zostać oddany w 2030 roku. W odbudowanym kompleksie swoją nową siedzibę będzie miał Senat, planowane są pomieszczenia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz przestrzeń wykorzystywana na funkcje kulturalne.
Pałac Saski jest jednym z symboli przedwojennej Warszawy oraz II Rzeczypospolitej Polskiej. To przed nim odbywały się najważniejsze uroczystości i wydarzenia, które gromadziły tłumy, szczególnie zaś uroczystości związane z obchodami rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed II wojną światową Pałac Saski był siedzibą Sztabu Generalnego (Głównego) Wojska Polskiego.
W konkursie architektonicznym na projekt odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie I Nagrodę otrzymała pracownia WXCA, tak jej zwycięstwo uzasadniał sąd konkursowy:
Praca w największym stopniu nawiązuje do oryginalnego kształtu kolumnady z sierpnia 1939 r. Walorem pracy jest zwrócenie szczególnej uwagi na zachowanie i zaprezentowanie reliktów wpisanych do rejestru zabytków. (…). Architektura adekwatna do funkcji, rangi i lokalizacji obiektów oraz uwzględnienie w aranżacji wnętrz idei projektów Bohdana Pniewskiego tworzą spójny projekt.