REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Organizacje pożytku publicznego mnożą się jak dzikie. Wielu Polaków wciąż nie wie, co to za twór

Niemal każdego dnia przybywa w Polsce dziewięć organizacji pożytku publicznego. Od 2010 r. przybyło 50 tys. stowarzyszeń i fundacji zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym, a 216 zawiesiło swoją działalność. Najnowszy barometr dobroczynności wypadłby jeszcze lepiej, gdyby nie to, że Polacy wciąż mają niską świadomość na temat działalności organizacji pożytku publicznego. Niepokojące są również dane, z których wynika, że w porównaniu do 2022 r. w 2023 r. było aż o 3 mln osób mniej, które odpisały 1,5 proc. swojego podatku na cele dobroczynne.

11.03.2024
18:01
Organizacje pożytku publicznego mnożą się w Polsce jak dzikie
REKLAMA

Ponad 155 tys. stowarzyszeń i fundacji było zarejestrowanych w Polsce na koniec 2023 r. Te dane są już nieaktualne, bowiem od początku 2024 r. przybyło w naszym kraju kolejnych 900 nowych podmiotów - wynika z analizy danych z KRS na zlecenie Fundacji Dr Clown, która już od 25 lat prowadzi terapię śmiechem dla chorych pacjentów w każdym wieku.

REKLAMA

Liczba organizacji pozarządowych stale rośnie

Wśród organizacji pożytku publicznego przewagę mają różnego rodzaje stowarzyszenia. W Polsce mamy ich ok. 121 tys. I z analizy wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet wynika, że jeszcze w tym roku ich liczba może wzrosnąć do 123,5 tys.

Blisko 87 proc. z nich znajduje się w dobrej lub bardzo dobrej kondycji finansowej. W słabszej sytuacji znajduje się blisko 13 proc., a w bardzo złej jedynie 0,2 proc. - wynika z analizy.

Od 2010 r. w Polsce przybyło 50 tys. organizacji pozarządowych. Spadek odnotowano w latach 2018-2019, gdy wykreślono z rejestru REGON 7,6 tys. podmiotów z dawnych rejestrów sądowych, które nie zarejestrowały się KRS. Od tamtej pory znów w statystykach widać przyrost w tempie 2-3 proc. w skali roku.

Więcej o Organizacjach Pożytku Publicznego przeczytasz na Bizblog.pl:

 class="wp-image-2431444"

Wciąż wielu Polaków nie wie, czym są organizacje pozarządowe

Zdaniem Agaty Bednarek, prezeski zarządu Fundacji Dr Clown, stale rosnąca liczba organizacji pożytku publicznego w Polsce może świadczyć o rosnącej świadomości społecznej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Jednak rzeczywistość wygląda nieco inaczej.

Według dostępnych badań prawie 40 proc. Polek i Polaków deklaruje, że nie ma żadnych skojarzeń z działalnością organizacji pozarządowych, a liczba podatników i podatniczek, którzy w 2023 r. skorzystali z opcji odpisania części podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego, spadła o ponad 3 mln w porównaniu do roku 2022 – wskazuje Agata Bednarek.

Jej zdaniem edukacja na temat działań fundacji i stowarzyszeń jest bardzo ważna i pozwala bardziej efektywnie budować wspólne dobro.

Według naszych obserwacji, im więcej darczyńcy wiedzą o działalności organizacji oraz o tym, w jaki sposób wykorzystuje ona środki, tym chętniej udzielają wsparcia, nie tylko finansowego - dodaje.

 class="wp-image-2416828"

Mimo to sektor pozarządowy radzi sobie wyjątkowo dobrze

Na tle polskich firm sektor pozarządowy wypada bardzo dobrze. W porównaniu z sektorami usług, handlu czy przemysłu w Polsce, liczba zawieszanych działalności wśród organizacji pożytku publicznego jest bardzo mała.

REKLAMA

W przypadku tych pierwszych są to tysiące firm rocznie, natomiast w sektorze pozarządowym – zaledwie dziesiątki - czytamy w najnowszym barometrze.

Od 2010 r. w Polsce łącznie jedynie 216 stowarzyszeń i fundacji zawiesiło swoją działalność. Średnio to ok. 15 rocznie. Najwięcej (39 podmiotów) zawieszono w 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA