REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Nowe stanowisko na rynku pracy. Powstało, by sprawdzać pracowników na L4

Menedżer ds. absencji chorobowej to zupełnie nowe stanowisko, jakie pojawiło się na rynku pracy. Co należy do jego zadań? Raczej nie poda wam gorącej herbaty z cytryną i ciepłego kocyka, ale sprawdzi, czy przebywając na zwolnieniu potocznie zwanym L4 faktycznie chorujecie, czy tylko udajecie. To niejedyny obowiązek nowego menedżera.

14.09.2023
20:56
Nowe stanowisko na rynku pracy. Sprawdza pracowników na L4
REKLAMA

Jeszcze chwila i zacznie się sezon na przeziębienia. Pracodawcy szczególnie go nie lubią z tego powodu, że pracownicy jeden po drugim lądują na zwolnieniu chorobowym. W przypadku kilkunastoprocentowego poziomu absencji przedsiębiorstwom grożą spore problemy: spadek produktywności i kondycji finansowej firmy. Stąd organizacje szukają odpowiedniego rozwiązania. Odpowiedzią na nie ma być nowe stanowisko pracy - menedżer ds. absencji chorobowych.

REKLAMA

Jak zarządzać absencją chorobową w firmie?

To stanowisko raczej nie zdobędzie laurki dla najbardziej przyjaznego działu w firmie. Chociaż eksperci twierdzą, że zarządzanie absencją chorobową ma przynieść korzyści nie tylko dla organizacji, ale także dla pracowników, bo powinno się odbywać na wszystkich szczeblach zarządzania organizacją. Zwłaszcza tych najniższych, gdzie bezpośredni przełożeni mają największy kontakt z załogą i - jak twierdzą eksperci - najskuteczniej mogą zaobserwować wśród pracowników zachowania niepożądane.

Aby skutecznie zarządzać absencją nie wystarczy wprowadzić w obieg dokumentu stanowiącego obowiązujące w firmie zasady związane z L4, ale należy konsekwentnie mierzyć, weryfikować i komunikować na wszystkich poziomach organizacji. Zarządzanie absencją to proces jak każdy inny i powinien być realizowany od najniższych struktur zarządzania, które często nie tylko nie uczestniczą, ale są wręcz częścią problemu - uważa Mikołaj Zając, prezes Conperio, firmy zajmującej się problematyką absencji chorobowej.

I wskazuje, że w firmach, w których absencja chorobowa zaczyna stanowić duży problem organizacyjny, rekomenduje utworzenie dedykowanego stanowiska pracy dla menedżera ds. zarządzania absencją.

Tylko kto powinien objąć to stanowisko, skoro wcześniej go nie było? Zdaniem Mikołaja Zająca można do tego celu przesunąć osoby z działów HR, ponieważ świetnie znają swoją organizację.

Więcej o zwolnieniach chorobowych przeczytasz na Spider's Web:

Co należy do obowiązków takiego pracownika?

Menedżer ds. zarządzania absencją chorobową ma zając się m.in.:

  • analizą tendencji w zachowaniach absencyjnych pracowników (częstotliwość korzystania ze zwolnień, absencja w określone dni tygodnia, czas trwania zwolnień z uwzględnieniem obszaru pracy),
  • dbaniem o egzekwowanie właściwych konsekwencji przy zachowaniach kontrproduktywnych,
  • kształtowaniem polityki personalnej w zakresie kończenia współpracy z osobami trwale przebywającymi na zwolnieniach,
  • raportowaniem wyników dotyczących absencji przełożonym wyższego szczebla oraz zarządowi.

Bronią do walki z chorobowymi ma być dla nowego menedżera aplikacja Pulpit Absencji, o której pisaliśmy w ubiegłym roku. Aplikacja automatycznie i na bieżąco aktualizuje wskaźnik absencji chorobowej w zakładzie pracy w oparciu o takie dane, jak wielkość firmy, branża, lokalizacja, płeć i wiek. Menedżer ma również dostęp do wskaźnika dla pojedynczego pracownika na podstawie takich danych, jak liczby dni chorobowego, liczby zwolnień z analizą kalendarzową, wartość wygenerowanej absencji dla zakładu oraz danych rok do roku.

Aplikacja daje przełożonym możliwość szczegółowej analizy z uwzględnieniem podziału na grupy długości trwania zwolnień – krótkie, długie, bardzo długie. Analizie poddawany jest też m.in. wskaźnik Bradford, czyli pomiar krótkich nieobecności w pracy - np. tzw. zwolnień „poniedziałkowych” lub „kacowych” - podaje Conperio.

REKLAMA

Mając już tak szczegółowe dane oraz całą analizę, menedżer ds. absencji może błyskawicznie zapobiegać nieprawidłowościom w obszarze absencji, a osobę wykazującą niepokojące tendencje skierować bezpośrednio z poziomu aplikacji do kontroli zwolnienia chorobowego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA