REKLAMA

NewConnect. Mała giełda wielkich możliwości

Rynek NewConnect to rynek alternatywnego obrotu papierami wartościowymi. Organizowany jest przez Giełdę Papierów Wartościowych, a notowane są na nim głównie małe i średnie, dynamicznie rozwijające się firmy. Co warto wiedzieć o NewConnect?

NewConnect. Mała giełda wielkich możliwości
REKLAMA

NewConnect a rynek główny GPW

REKLAMA

Rynek główny GPW zarezerwowany jest dla dużych firm, które spełnią liczne wymagania formalne. Zalicza się do nich odpowiedni poziom kapitalizacji czy minimalny okres prowadzenia działalności. Innymi słowy, na rynku głównym notowane są przedsiębiorstwa o stabilnej pozycji rynkowej i sytuacji finansowej. Tymczasem rynek NewConnect nie bez powodu nazywany jest alternatywnym – również prowadzi go GPW, jednak notowane są na nim firmy małe i średnie z potencjałem rozwoju. Wejście na parkiet NewConnect bazuje na uproszczonych wymaganiach – spółki nie muszą spełniać warunku dotyczącego kapitalizacji bądź minimalnego okresu działalności. Ponadto nie mają obowiązku raportowania w tak szczegółowy sposoby, jak firmy notowane na rynku głównym. Przekłada się to na niższy koszt pozyskania kapitału. Firmy notowane na NewConnect często przechodzą na rynek główny, gdy spełnią podstawowe wymagania.

Jak wejść na rynek NewConnect?

Rynek NewConnect daje duże możliwości w zakresie pozyskania kapitału, ale nie jest on otwarty dla każdej firmy. Funkcjonują na nim spółki akcyjne, które współpracują z Autoryzowanym Doradcą. Najczęściej są to firmy consultingowe świadczące usługi związane z obrotem gospodarczym. Specjalista przygotowuje dokument wprowadzający, a następnie go zatwierdza. Od dnia debiutu Doradca wspiera spółkę jeszcze przez co najmniej trzy lata.

Co ważne, Autoryzowanym Doradcą może być dowolnie wybrany podmiot, jednak musi on znajdować się na liście prowadzonej przez GPW. Spółka wchodząca na NewConnect upublicznia swoje dane finansowe, przygotowując właściwe raporty. Emisja akcji odbywa się w drodze oferty prywatnej albo publicznej, jednak częściej wybierana jest oferta prywatna, pozwalając w krótszym czasie pozyskać kapitał.

Na NewConnect notowane są przede wszystkim firmy działające w branży IT, biotechnologicznej, medycznej czy przemysłowej.

Więcej o inwestowaniu przeczytasz na Bizblog.pl:

Rynek NewConnect – wady i zalety

Wejście na rynek NewConnect wydaje się doskonałym sposobem na pozyskanie kapitału dla firm, które nie spełniają wymogów, by zostać dopuszczonym do obrotu na rynku głównym. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest wolne od wad. Wśród największych wymienia się:

  • koszty przygotowania procesu wejścia na giełdę,
  • ujawnienie wielu informacji finansowych i handlowych,
  • ograniczenia w obrocie akcjami,
  • utratę osobistych przywilejów.

Zalety funkcjonowania na NewConnect to m.in.:

  • duże możliwości w zakresie pozyskania kapitału o wartości nawet kilkunastu milionów złotych,
  • ułatwienia w zakresie wejścia na rynek główny GPW,
  • zwiększenie wiarygodności dla partnerów biznesowych,
  • reorganizacja firmy zapewniająca większą stabilność i wiarygodność.

Jak odnieść sukces na NewConnect?

Pomimo dużych możliwości, jakie daje rynek NewConnect, nie każda notowana na nim firma odnosi sukces. Przyczyny problemu należy upatrywać w nieodpowiednim przygotowaniu do wejścia na rynek.

Spełnienie wymogów formalnych to – jak pokazuje praktyka – nie wszystko. Spółka musi być dojrzała oraz posiadać plan rozwoju na kolejne lata. Powinna również przekonać do siebie inwestorów, którzy zakupią jej akcje. W przeciwnym razie lepszym rozwiązaniem będzie pozyskanie kapitału obcego, które nie wiąże się z koniecznością ponoszenia tak wysokich kosztów.

REKLAMA

Jak kupić akcje spółek notowanych na NewConnect?

NewConnect to szansa nie tylko dla firm, ale również dla inwestorów. Aby zakupić akcje spółek notowanych, należy założyć rachunek maklerski. Nie różni się on od rachunku, który zakładamy, chcąc inwestować w akcje firm notowanych na rynku głównym. Wystarczy zlecić zakup, a wybrane papiery wartościowe trafią do portfela. Sama procedura jest więc niezwykle prosta, jednak podjęcie trafnej decyzji okazuje się znacznie trudniejsze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA