REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Ważne słowa prezesa NBP na temat kolejnych podwyżek stóp procentowych. Złoty idzie jak burza

Jastrzębie wypowiedzi prezesa NBP zrobiły wrażenie na inwestorach. Na wykresach euro, dolara i franka wyraźnie widać, jak złoty z każdym słowem szefa banku centralnego nabiera wigoru. Najwięcej nasza waluta odrobiła w środę do dolara.

09.03.2022
18:33
wstopy procent
REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej podniosła we wtorek stopy procentowe o 75 p.b. Główna stopa NBP wynosi obecnie 3,50 proc. Rynek oczekiwał 50 p.b. i stopy referencyjnej na poziomie 3,25 proc., ale na przykład Zespół Analiz PKO BP nie wykluczał, że próbując powstrzymać paniczną wyprzedaż złotego, bank centralny podbije stopy o 100 p.b. do 3,75 proc.

REKLAMA

Komentując wtorkową decyzję ws. stóp procentowych, Adam Glapiński przekonywał, że podwyżka stóp procentowych o 75 p.b. była najrozsądniejszym posunięciem, a jej zwiększenie o 25 p.b. w stosunku do oczekiwań rynkowych miało pokazać, że NBP nie lekceważy sytuacji za naszą wschodnią granicą i zamierza zrobić wszystko, by obronić złotego.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:EURPLN", "interval": "15", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_27d43" } );

Wojna to istotna zmiana, a my na nią szybko reagujemy – zapewnił prezes NBP.

Jak szacuje bank centralny w konsekwencji rosyjskiej napaści na Ukrainę inflacja została podwyższona o co najmniej dwa punkty procentowe. Jej zbicie jest obecnie priorytetem działań banku centralnego – zapewnił szef NBP, podkreślając, że sytuacja jest trudna i ulega degradacji.

RPP zdeterminowana i gotowa do działania

Wystąpienie prezesa Narodowego Banku Polskiego miało uspokoić sytuację i wesprzeć złotego, i tak też się stało. Nasza waluta odrabiała straty od rana, ale na wykresie dokładnie widać, jaki skutek odniosła słowna interwencja prof. Glapińskiego.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:USDPLN", "interval": "15", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_d94af" } );

Kurs euro spadł z 4,82 zł do poziomu poniżej 4,75 zł, dolar z 4,40 do 4,29 zł, a frank z 4,74 do 4,64 zł. Od rana złoty umocnił się odpowiednio do EUR o 2,85 proc., USD o 4,30 proc, a CHF o 3,85 proc.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:CHFPLN", "interval": "15", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_830a3" } );

Z wypowiedzi prof. Glapińskiego wynika, że członkowie RPP bez wyjątku są nastawieni jastrzębio i determinowani, by doprowadzić inflację do normalnego poziomu.

Utrzymujemy się w cyklu podwyżek i będziemy utrzymywać. Trudno powiedzieć jak długo (…) i wskazać, jaki pułap mogą osiągnąć stopy procentowe – podkreślił Adam Glapiński.

Aby móc szybciej reagować, członkowie Rady Polityki Pieniężnej zastanawiają się, czy nie zwoływać posiedzeń ws. stóp procentowych częściej.

Decyzji jeszcze nie podjąłem, ale istnieje taka możliwość, że gdyby sytuacja się dynamicznie i niekorzystnie zmieniała, to zrobimy posiedzenia dwa razy w miesiącu, i dzięki temu będziemy mogli reagować szybciej niż do tej pory – ujawnił.

NBP: spokojnie, PKB rośnie o 7 proc.

REKLAMA

Prezes Adam Glapińskie zastrzegł jednak, że na razie nie ma potrzeby wykonywania gwałtowniejszych ruchów, bo fundamenty polskiej gospodarki są silne i nie ma żadnych zjawisk kryzysowych. Jego zdaniem z tego właśnie powodu złoty powinien być wyceniany znacznie wyżej niż obecnie.

Koniunktura jest bardzo korzystna. PKB szybko rośnie, są warunki do podwyższania wynagrodzeń i innych świadczeń – powiedział, wskazując, że czwartym kwartale 2021 roku polska gospodarka rozwijała się w tempie przekraczającym 7 proc. i podobnym wynikiem zakończy pierwszy kwartał 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA