REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Najem krótkoterminowy rośnie jak szalony. Ale już niedługo

Zmiany, które uregulują turystyczną wolnoamerykankę są dziś potrzebne jak nigdy wcześniej, bo rynek najmu krótkoterminowego rośnie w siłę. Według danych Eurostatu od stycznia do września ubiegłego roku platformy rezerwacyjne odnotowały 29-procentowy wzrost noclegów w porównaniu do przedpandemicznego roku 2019.

12.01.2024
13:30
Najem krótkoterminowy rośnie jak szalony. Ale już niedługo
REKLAMA

O tym, że Bruksela szykuje zmiany, które dotyczą oferujących noclegi na doby pisałam w artykule: Bruksela chce okiełznać najem mieszkań. Bywa uciążliwy i winduje ceny. Wśród propozycji nowelizacji unijnego rozporządzenia, jest to, że właściciele kwater wynajmowanych na doby będą musieli postarać się o specjalny numer rejestracyjny. Z kolei na platformy typu Booking.com będzie nałożony obowiązek weryfikowania, czy ogłoszenia są prawdziwe. Ponadto dane o liczbie noclegów serwisy przekażą miastom.

REKLAMA

Turyści pokochali noclegi z internetowych platform

Tymczasem Europejczycy coraz chętniej wynajmują apartamenty na doby, o czym świadczą najnowsze dane Eurostatu. Pomiędzy lipcem, a wrześniem ubiegłego roku portale takie jak Airbnb, Booking, Expedia Group lub TripAdvisor odnotowały 309,4 mln noclegów w obiektach najmu krótkoterminowego i był to wzrost o 13,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r.

Więcej na temat turystyki przeczytasz na Bizblog.pl:


Ale to nie wszystko, bo turyści wykręcili lepszy wynik niż sprzed czasów pandemii, padły też miesięczne rekordy. Największy wzrost noclegów serwisy gromadzące oferty najmu krótkoterminowego odnotowały we wrześniu. Było to 69,1 mln noclegów, czyli o 21,6 proc. więcej w porównaniu do września 2022 r.

Andaluzja numerem jeden w Europie, a w Polsce...

Jeśli spojrzeć szerzej: na dziewięć pierwszych miesięcy ubiegłego roku, w UE platformy typu Booking.com odnotowały 546,2 mln nocy w obiektach na krótkoterminowy wynajem. To niemal o 12 proc. więcej niż przed rokiem i aż 29 proc. więcej w porównaniu do przedpandemicznego roku 2019.

Najpopularniejszymi regionami były Andaluzja w Hiszpanii (7,1 mln noclegów), obszar Chorwacji Adriatyckiej (6,5 mln) i region Île de France we Francji (5,8 mln).

REKLAMA


Dzięki badaniu wiadomo też, jak najem krótkoterminowy wygląda w Polsce. To dane szczególnie ważne dla naszych samorządów, które dziś skali mogą się tylko domyślać, bo nie dysponują rzetelnymi liczbami. Największą popularnością cieszyły się kwatery najmu krótkoterminowego w województwach: małopolskim - 1,3 mln noclegów, pomorskim - 1 mln noclegów i w zachodniopomorskim - 788 tys.


REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA