Narodowy Bank Polski ogłosił laureatów „Złotego konkursu dla polskich rodzin”, którego główną nagrodą była wizyta w jednym ze skarbców banku centralnego. Zwycięzcy, wyłonieni spośród ponad 1300 uczestników z całej Polski, mieli okazję zobaczyć z bliska fizyczne rezerwy złota należące do Polski oraz zapoznać się z ich znaczeniem dla bezpieczeństwa finansowego kraju.

Konkurs został zapowiedziany przez prezesa NBP, prof. Adama Glapińskiego, podczas konferencji prasowej 13 marca 2025 roku. Oficjalnie wystartował 3 kwietnia i trwał do 10 kwietnia. Jego celem było przybliżenie polskim rodzinom roli złota w systemie rezerw Narodowego Banku Polskiego oraz zwiększenie wiedzy na temat stabilności finansowej państwa.
Zobaczyć rezerwy polskiego złota to jest coś
Kulminacyjnym punktem była nagroda główna – wizyta w skarbcu NBP, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć ścianę wypełnioną sztabkami złota oraz osobiście przekonać się o istnieniu fizycznych rezerw.
Zobaczyć rezerwy polskiego złota to jest coś. Czuję się wybrańcem – powiedziała jedna z laureatek.
Inna relacjonowała, że decyzję o zgłoszeniu podjęła po obejrzeniu konferencji Adama Glapińskiego.
Są osoby powątpiewające w istnienie tego złota. Doszłam do wniosku z mężem, że warto spróbować.
Więcej o złocie przeczytasz na Bizblog.pl:
Cel osiągnięty. 20 proc. rezerw to złoto
Prezes NBP, przemawiając podczas wydarzenia, przypomniał o znaczeniu rezerw kruszcu.
Dotrzymaliśmy obietnicy, osiągnęliśmy nasz cel. Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach NBP przekroczył 20 proc. – powiedział Adam Glapiński.
Dodał, że złoto jest najbezpieczniejszym aktywem rezerwowym – odpornym na kryzysy, wolnym od politycznych zależności i zachowującym wartość w długim okresie.
To symbol stabilności, który zwiększa naszą wiarygodność w oczach inwestorów i partnerów zagranicznych – podkreślił Glapiński.
Główna Skarbnik NBP, Barbara Jaroszek, zapewniła uczestników, że oglądane przez nich sztaby to dokładnie te same, które w 2019 roku zostały sprowadzone do kraju.
Każda sztaba polskiego złota fizycznie znajduje się w skarbcach NBP – powiedziała.
Bezpośredni kontakt ze złotem
Złoty konkurs stał się okazją nie tylko do edukacji, ale i do przełamywania mitów. Dla wielu uczestników była to pierwsza styczność z działalnością banku centralnego od środka. Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie pokazało, że edukacja ekonomiczna może mieć atrakcyjną i angażującą formę, zwłaszcza jeśli pozwala na dosłowny kontakt ze złotą rezerwą państwa.