REKLAMA

Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi?

Powódź, która w połowie września zdewastowała wiele miast i wsi południowo-zachodniej Polski nie tylko zniszczyła domy i zabrała dorobek życia wielu mieszkańców, ale także poważnie uderzyła w tysiące firm na tym obszarze. Rząd stopniowo wprowadza kolejne formy pomocy poszkodowanym przedsiębiorcom. Oto ich aktualna lista. Fot. KPRM.

Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi?
REKLAMA

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają szereg rozwiązań przeznaczonych dla poszkodowanych w trakcie wrześniowej powodzi. Większość tych form pomocy polega na odroczeniu, ale jest też między innymi zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych. Fiskus zaznacza, że każdy poszkodowany w powodzi podatnik może wystąpić o umorzenie zobowiązań podatkowych w trybie przewidzianym w Ordynacji podatkowej.

REKLAMA

Odroczone terminy płatności podatków

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mają wydłużone terminy płatności podatków VAT, PIT i CIT. W przypadku VAT odroczenie zapłaty podatku obowiązuje do 25 stycznia 2025 r. W zakresie PIT i CIT odroczenie dotyczy zaliczek na podatek i podatków należnych za sierpień–grudzień 2024 r. Przedsiębiorcy rozliczą podatek dopiero w zeznaniu rocznym.

Takie samo rozwiązanie zastosowano w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, podatku minimalnego od budynków oraz tych podatników CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy. Odroczenie dotyczy również podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego za pracowników poszkodowanych firm.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że rozwiązania te dotyczą podatników i płatników poszkodowanych w wyniku powodzi, posiadających odpowiednio miejsce zamieszkania lub siedzibę albo zarząd oraz prowadzących działalność na terenach gmin objętych przez rząd stanem klęski żywiołowej. MF zaznacza, że w zakresie nieobjętym rozporządzeniem, każdy poszkodowany w powodzi podatnik możne wystąpić w trybie przewidzianym w Ordynacji podatkowej o umorzenie zobowiązań podatkowych.

Więcej o powodzi przeczytasz w tych tekstach:

Poszkodowani przedsiębiorcy mogę też skorzystać z przesunięcia terminów składania deklaracji VAT miesięcznych i kwartalnych, informacji podsumowujących oraz JPK_VAT do 25 listopada 2024. Dotyczy to tych deklaracji oraz informacji, których terminy złożenia przypadają w okresie od września do października 2024 r.

W przypadku przekazania na własność nieodpłatnie poszkodowanym przedsiębiorcom środków trwałych lub sfinansowania ich zakupu przedsiębiorcy mają możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, do końca następnego roku kalendarzowego. Z kolei przedsiębiorcy użyczający poszkodowanym środków trwałych mają możliwość kontynuowania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich w koszty uzyskania przychodów.

Zerowy VAT

Ministerstwo Finansów wprowadziło też stawkę 0 proc. VAT na darowizny wszelkiego rodzaju towarów takich jak żywność, ubrania czy różnego rodzaju sprzęt. Zerowa stawka dotyczy też nieodpłatnych usług, takich jak zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych, które mogą się okazać niezbędne do złagodzenia skutków powodzi. Stawka 0 proc. może być stosowana dla darowizn dokonanych od 12 września do 31 grudnia 2024 r.

Z zerowego VAT-u mogą skorzystać przedsiębiorcy przekazujący darowizny na cele związane z pomocą ofiarom powodzi. Dotyczy ono wsparcia realizowanego za pośrednictwem podmiotów zwykle organizujących pomoc i dystrybucję świadczeń w tego rodzaju kataklizmach, czyli organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Od 24 września obowiązuje też rozporządzenie umożliwiające stosowanie zerowej stawki VAT dla darowizn materiałów budowlanych przekazywanych na rzecz poszkodowanych, których nieruchomości uległy zniszczeniu wskutek wrześniowego kataklizmu. Stawka 0 proc. jest stosowana do darowizn takich materiałów przekazywanych bezpośrednio na rzecz osób fizycznych oraz podmiotów prowadzących na terenie gmin objętych kataklizmem działalność:

  • edukacyjną,
  • kulturalną,
  • w zakresie ochrony zdrowia,
  • opieki społecznej,
  • opieki nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku,
  • w zakresie zbiorowego zakwaterowania uczniów i studentów.

Stawka 0 proc. VAT może być stosowana do darowizn materiałów budowlanych dokonanych od dnia wejścia w życie rozporządzenia, czyli od 24 września do 31 marca 2025 r.

Zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

REKLAMA

Ministerstwo Finansów wprowadziło też zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych do 2 tys. zł. Rozwiązanie to dotyczy przedsiębiorców, którzy utracili swoje kasy fiskalne wskutek powodzi, posiadających odpowiednio miejsce zamieszkania lub siedzibę albo zarząd oraz prowadzących działalność na terenach gmin objętych stanem klęski żywiołowej.

Resort finansów podkreśla, że producenci i importerzy kas fiskalnych zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji zadeklarowali pomoc przedsiębiorcom w przeprowadzeniu badań kas, które uległy uszkodzeniu w powodzi, oraz specjalną ofertę dla przedsiębiorców, którzy utracili kasy w wyniku powodzi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA