REKLAMA
 1. bizblog
 2. Biznes

Czołowy polski deweloper idzie na giełdę. Pochwalił się, ile mieszkań sprzeda funduszom

Jeśli nie w trakcie boomu na nieruchomości, to kiedy? Murapol opublikował właśnie prospekt emisyjny i wybiera się na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Dla branży może to być test, jak rynek ocenia perspektywy jej rozwoju w przyszłym roku. Z perspektywy klientów ciekawsze jest jednak co innego – duża uwaga, jaką deweloper skupia na najmie instytucjonalnym.

22.11.2021
13:08
Czołowy polski deweloper idzie na giełdę. Pochwalił się, ile mieszkań sprzeda funduszom
REKLAMA

W lutym tego roku Murapol obchodził okrągłą dwudziestą rocznicę istnienia. Deweloper przeszedł w tym czasie drogę od niewielkiej firemki z Bielska-Białej do jednego z największych sprzedawców mieszkań w kraju.

REKLAMA

W latach 2018-2020 Murapol ustąpił pod tym względem tylko Dom Development. Od początku działalności bielszczanie sprzedali 22 tys. mieszkań, dzisiaj działają łącznie w siedemnastu miastach w całej Polsce. W trakcie prezentacji poprzedzającej pierwszą emisję publiczną prezes Nikodem Iskra zapewnił, że jego firma ma wystarczające zapasy ziemi, by budować kolejne tysiące lokali rocznie.

Jak wyglądają plany debiutu na warszawskim parkiecie? Spółka zaoferuje inwestorom istniejące akcje w liczbie 14.280.000, co stanowi 35 proc. kapitału zakładowego. Cena maksymalna dla inwestorów indywidualnych ma sięgnąć 40 zł za akcję, ale szczegóły poznamy do 30 listopada. W tak zwanym międzyczasie:

 • przyjmowanie zapisów od inwestorów ind. potrwa do 29 listopada
 • przewidywany termin rejestracji akcji na rachunkach
  papierów wartościowych inwestorów indywidualnych to okolice 3 grudnia
 • przydział akcji oferowanych nastąpi do 6 grudnia
 • oficjalny debiut giełdowy odbędzie się około 8 grudnia.

Jestem przekonany, że w kolejnych latach będziemy kontynuować umacnianie naszej wiodącej pozycji na polskim rynku deweloperskim, a dla inwestorów giełdowych Murapol będzie pożądanym przykładem połączenia spółki wzrostowej i dywidendowej

– mówi cytowany w komunikacie Nikodem Iskra.

Ze słów prezesa Murapolu wynika, że od przyszłego roku inwestorzy będą mogli liczyć na roczną dywidendę wynoszącą do 75 proc skonsolidowanego zysku netto. W 2021 r. wyniesie ona równe 170 mln zł.

Pytanie, jak będzie to wyglądało w przyszłym roku. Przedstawiciele spółki przekonują, że stopy procentowe wciąż są stosunkowo niskie, a dostępność cenowa mieszkań utrzymuje się w Polsce na wysokim poziomie. Rynek reaguje jednak nerwowo. W ostatnim czasie indeks WIG-nieruchomości zanotował spektakularny spadek.

Polski deweloper idzie w fundusze

A teraz coś z perspektywy przyszłych kupców mieszkań. W trakcie prezentacji zarząd Murapolu sporo czasu poświęcił tematowi najmu instytucjonalnego. Widać, że spółka wiąże z nim duże nadzieje.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r. dzięki wejściu w ten segment bielszczanie weszli na zupełnie nowy poziom sprzedaży. W tym czasie do 2,3 tys. sprzedanych lokali udało im się dołożyć 1,7 tys. z platformy PRS (ang. Private Rented Sector, czyli sektor prywatnego wynajmu) zarządzanej przez firmę Ares.

Dzięki temu w trzech kwartałach Murapol sprzedał ponad 4 tys. mieszkań. Dla porównania w ubiegłych latach udawało mu się znaleźć nabywców średnio na trzy tysiące lokali rocznie.

Być może dlatego w najbliższej przyszłości bielszczanie zamierzają budować z przeznaczeniem na wynajem podobną liczbę mieszkań do tej, oferowanej klientom detalicznym. Od 2022 r. ci drudzy dostaną od Murapolu 3,2 tys. do 4,2 tys. lokali rocznie. Na platformę PRS trafi do połowy 2026 r. ok. 10 tys. mieszkań.

Spółka chwali się jednocześnie, że grunty pod wspomniane inwestycje zabezpieczyła sobie zawczasu w postaci tzw. banku ziemi. Na koniec września na zgromadzonych zapasach deweloper byłby w stanie zbudować ok. 20 tys. mieszkań.

REKLAMA

A na koniec kilka liczb dotyczących finansów Murapolu:

 • 195 mln - skorygowana EBITDA w 2020 r.
 • 225,7 mln zł - tyle wyniosła skorygowana EBITDA w pierwszych 9 mies. 2021 r.
 • 3 proc. - o tyle wzrosły przychody Murapolu w pierwszych III kwartałach 2021 r. (r/r)
 • 715,3 mln zł, - takie przychody Murapol zrobił w tym czasie na sprzedaży mieszkań
 • 260,5 mln zł (+17 proc. r/r) - skorygowany zysk brutto od stycznia do września 2021 r.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA