REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka /
  3. Poradniki
  4. Energetyka - poradniki /

Nowy program Mój Prąd. Zgarnąć można 58 tys. zł. Przeznaczenie: fv, magazyny energii, pompy ciepła

Zgodnie z zapowiedziami: w Dniu Ziemi, który przypadał na 22 kwietnia, wystartuje nabór wniosków do piątej edycji programu Mój Prąd. Podobnie, jak to miało miejsce w poprzednich odsłonach, będzie to możliwe wyłącznie za pośrednictwem platformy online Generator Wniosków o Dofinansowanie. Największą nowością jest możliwość uzyskania dofinansowania także do zakupu pompy ciepła i kolektora słonecznego do ogrzania wody.

24.04.2023
6:46
moj-prad-pieniadze-od-rzadu
REKLAMA

Nawet najwięksi krytycy rządu przyznają, że co jak co, ale akurat program Mój Prąd to Zjednoczonej Prawicy wyszedł. Za nami już cztery edycje i tradycją już się stało, że przygotowane środki wyczerpują się na długo przed terminem. I teraz może być bardzo podobnie. Bo można też dostać pieniądze nie tylko tak jak do tej pory na instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii, ale też na pompy ciepła i kolektory słoneczne.

REKLAMA

Maksymalnie tą drogą możemy zyskać 58 tys. zł. Brane jednak będą pod uwagę jedynie inwestycje poniesione od lutego 2020 r. Nabór wniosków ruszył 22 kwietnia, a piąta edycja programu Mój Prąd potrwać ma do 22 grudnia 2023 r. Budżet to 985 mln zł z możliwością dołożenia kolejnych 400 mln zł. W ten sposób rząd chce zachęcić do odstawiania przez Polaków paliw kopalnych na boczny tor. 

W perspektywie 2040 r. odwrócimy relacje źródeł energii - ok. 70 proc. energii w Polsce będzie pochodzić z OZE i energetyki jądrowej - zapowiedział ostatnio Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Mój Prąd 5.0 z kasą na pompę ciepła i kolektor

Ile pieniędzy można wyciągnąć z piątej edycji programu Mój Prąd? Najwięcej, bo do 28,5 tys. zł będzie można uzyskać na zakup gruntowej pompy ciepła. Niższy poziom dofinansowania do 19,4 tys. zł jest przewidziany w przypadku pompy powietrze-woda o podwyższonej efektywności i bez tego podwyższenia (do 12,6 tys. zł).

Z kolei dopłata na zakup pompy ciepła powietrze-powietrze to do 4,4 tys. zł. A na zakup kolektora słonecznego będziemy mogli uzyskać nie więcej niż 3500 zł. To jeszcze nie wszystko. Można też wnioskować o dofinansowanie do fotowoltaiki (do 7 tys. zł), magazynu ciepła (do 5 tys. zł), magazynu energii (do 16 tys. zł), a także do systemu zarządzania energią HEMS/EMS (do 3 tys. zł).

Wszystkie wydatki związane z zakupem i montażem mikroinstalacji PV oraz urządzeń dodatkowych, jak równie przyłączenie mikroinstalacji PV do sieci i uruchomienie urządzeń dodatkowych muszą zawierać się w okresie od 1 lutego 2020 r. do dnia złożenia wniosku - przypomina Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wniosek o Mój Prąd możemy złożyć tylko online

Podobnie jak w poprzedniej edycji programu Mój Prąd, tak i teraz - co zaznacza regulamin - wniosek można składać wyłącznie za pośrednictwem platformy Generator Wniosków o Dofinansowanie. Potem też wszelka komunikacja z NFOŚiGW będzie odbywać się drogą mailową, ze skrzynki mp5@nfosigw.gov.pl. W przypadku odrzucenia wniosku można wnioskować o jego powtórną ocenę w terminie nie dłuższym niż 10 dni roboczych od dnia następnego od daty otrzymania Komunikatu Systemowego o odrzuceniu. Wniosek o powtórną ocenę wniosku o dofinansowanie należy składać na adres mp5.odwolanie@nfosigw.gov.pl. Prawo to przysługuje jednorazowo w toku całego postępowania.

REKLAMA

Aby złożyć wniosek za pomocą GWD, w pierwszej kolejności trzeba utworzyć konto (logując się albo przez Profil Zaufany albo przez adres mailowy). Po prawidłowym wypełnieniu wszystkich zaznaczonych na czerwono pół, które wtedy powinny zmienić kolor (m.in. dane teleadresowe, numer konta bankowego, rodzaj instalacji fotowoltaicznej, jej lokalizacja, moc, koszty), niezbędne jest też wpisanie daty, od kiedy Operator Sieci Dystrybucyjnej zarejestrował wniosek o przyłączenie mikroinstalacji.‌

Następnie wniosek otrzyma status Oczekuje na złożenie w Funduszu. Trzeba jeszcze dokument podpisać: Profilem Zaufanym lub cyfrowym podpisem kwalifikowanym i przesłać elektronicznie przez ePUAP.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA