REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka /
  3. Poradniki
  4. Energetyka - poradniki

Rusza ulubiony program Polaków. Zgarnąć można 58 tys. zł. Zmiany bardzo wam się spodobają

Trudno wskazać bardziej popularny program rządowy niż Mój Prąd. Piąta odsłona wsparcia, którego szczegóły mamy poznać w tym tygodniu, ma sporą szansę na pokonanie dotychczasowych rekordów. A to dlatego, że tym razem będzie można uzyskać też pieniądze na pompy ciepła i kolektory słoneczne. Nabór wniosków, który też powinien być ogłoszony na dniach, ma być prowadzony w sposób ciągły.

17.04.2023
11:47
Rusza ulubiony program Polaków. Zgarnąć można 58 tys. zł. Zmiany bardzo wam się spodobają
REKLAMA

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, w rozmowie z radiem Puls zdradziła, że resort wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest już na końcu budowania całego systemu, na potrzeby piątej edycji programu Mój Prąd. Jej szczegóły mamy poznać w tym tygodniu. Pozostały jeszcze tylko wyłącznie kwestie ostatnich testów technicznych i informatycznych.

REKLAMA

Jestem przekonana, że nam się uda - minister Moskwa nie bierze pod uwagę żadnego opóźnienia.

Jaka jest podstawowa różnica w porównaniu ze wcześniejszymi odsłonami programu Mój Prąd? Otóż pieniądze uzyskamy nie tylko na instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i systemy zarządzające, wsparciem objęte tym razem zostaną również pompy ciepła i kolektory słoneczne. Maksymalnie do uzyskania będzie nawet 58 tys. zł.

Mój Prąd: nabór wniosków wystartuje w Dniu Ziemi

Nabór wniosków do piątej edycji programu Mój Prąd, który tym razem ma być prowadzony w sposób ciągły, powinien ruszyć 22 kwietnia, wtedy kiedy przypada Dzień Ziemi. Wcześniej mamy poznać niezbędne szczegóły.

Niezależnie od tego, czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej - zapewnia Anna Moskwa.

Najwięcej, bo do 28 tys. zł będzie można uzyskać na zakup pompy gruntowej. Mniejszy poziom dofinansowania (do 19,4 tys. zł) jest założony w przypadku pompy powietrze-woda o podwyższonej efektywności i bez tego podwyższenia (do 12,6 tys. zł). Z kolei dopłata na zakup pompy ciepła powietrze-powietrze to do 4,4 tys. zł.

Najmniej, bo tylko do 3,5 tys. zł uzyskamy na zakup kolektora słonecznego. W przypadku samej energii słonecznej największa dopłata byłaby możliwa do paneli fotowoltaicznych razem z magazynem energii, na co będzie można uzyskać do 16 tys. zł. Na same panele plus komponenty dopłata ma wynieść do 7 tys. zł. W przypadku zakupu samych paneli fotowoltaicznych — do 6 tys. zł. Będą jeszcze pieniądze na magazyny ciepła (do 5 tys. zł) i systemy zarządzania energią (do 3 tys. zł).

Dofinansowanie dodatkowych komponentów programu nie będzie niższe niż było w czwartej edycji Mojego Prądu. Maksymalnie będzie można uzyskać do 58 tys. zł dofinansowania w formie dotacji - wylicza Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

Wniosek o wsparcie z programu Mój Prąd złożysz tylko online

Chociaż nie jest jeszcze znany regulamin piątej edycji programu Mój Prąd, to najprawdopodobniej składanie wniosków będzie opierać się na dotychczasowych zasadach. Do tej pory wniosek do programu Mój Prąd składany był wyłącznie w wersji online – za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD).

W tym celu w pierwszej kolejności trzeba utworzyć konto (logując się albo przez Profil Zaufany albo przez adres mailowy). Po prawidłowym wypełnieniu wszystkich zaznaczonych na czerwono pół, które wtedy powinny zmienić kolor (m.in. dane teleadresowe, numer konta bankowego, rodzaj instalacji fotowoltaicznej, jej lokalizacja, moc, koszty), niezbędne jest też wpisanie daty, od kiedy Operator Sieci Dystrybucyjnej zarejestrował wniosek o przyłączenie mikroinstalacji.‌

Jeżeli nie otrzymałeś zaświadczenia od Operatora udaj się niezwłocznie do Oddziału Operatora po ten dokument. Jeżeli nie dołączysz zaświadczenia OSD do wniosku, po ocenie będziesz miał tylko 10 dni na uzupełnienie tego dokumentu - przestrzega NFOŚiGW.

Po potwierdzeniu tej operacji wniosek otrzyma status Oczekuje na złożenie w Funduszu. Trzeba jeszcze dokument podpisać: Profilem Zaufanym lub cyfrowym podpisem kwalifikowanym i przesłać wniosek elektronicznie przez ePUAP. Następnie system GWD wyświetli okno dialogowe związane z przesyłaniem wniosku do NFOŚiGW.

REKLAMA

Klikamy w Wyślij podpisaną wersję wniosku do Funduszu poprzez serwis ePUAP. Pojawi się okno Przesyłanie wniosku przez ePUAP. Po zatwierdzeniu dostaniemy status Wniosek w drodze. Potem będziemy poinformowani o zarejestrowaniu go i przyjęciu przez NFOŚiGW.

Po odznaczeniu wszystkich oświadczeń, wypełnieniu poszczególnych zakładek i dołączeniu odpowiednich załączników, najpierw zatwierdzamy wniosek, a następnie wybieramy opcję: Przygotuj do podpisu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA