REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Nawet 28 tys. zł na pompy ciepła. Jak zdobyć te pieniądze?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jeszcze ustala budżet piątej odsłony programu Mój Prąd z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Wiadomo, że tym razem nabór wniosków ma być prowadzony w sposób ciągły. Wystartować ma już w drugiej połowie kwietnia br. I jeżeli, tak jak w przypadku poprzednich edycji, wyczerpią się założone na ten cel środki, budżet programu ma być uzupełniany.

02.04.2023
8:34
pompy-ciepla-emisja-CO2-transformacja-energetyczna
REKLAMA

Mój Prąd to jeden z najbardziej popularnych programów rządowych. Poprzednie cztery edycje kończono zazwyczaj wcześniej, przez wyczerpanie założonych środków. Z piątą odsłoną, której szczegóły mamy poznać niebawem ma być całkiem inaczej. Nabór wniosków ruszy już w drugiej połowie kwietnia br.

REKLAMA

To, na co już się umówiliśmy, to stały monitoring programu wynikający z już złożonych wniosków. Jeśli będziemy widzieli, że dochodzimy do granicy dostępnych środków, to chcemy płynnie je zwiększać. Nabór w Moim prądzie ma być ciągły - tłumaczy w rozmowie z PAP Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

Największą jednak zmianą w programie Mój Prąd 5.0 jest rozszerzony, nowy zakres rzeczowy. Tym razem będzie można uzyskać także dotacje na urządzenia grzewcze, czyli pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, służące do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Mój Prąd, czyli dotacja na pompę ciepła

Skąd ten nagły skręt programu Mój Prąd także w pompy ciepła? Przede wszystkim z popularności tych urządzeń w Polsce. Ranking Europejskiego Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) nie pozostawia żadnych złudzeń: Polska zanotowała największy, procentowy wzrost sprzedaży pomp ciepła – o 102 proc. Wyprzedziliśmy Czechów (99 proc.), Holendrów (80 proc.), Belgów (66 proc.), Szwedów (60 proc.), Austriaków (59 proc.), Niemców (53 proc.) i Finów (52 proc.). W marcu 2022 r. pompy ciepła wskoczyły też na fotel lidera jeżeli chodzi o udział nowych źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze. I tak jest do tej pory.

Wychodzimy na przeciw głosom płynącym od beneficjentów. W Czystym Powietrzu trzeba wymienić kocioł na paliwo stałe, aby móc skorzystać z dodatkowych komponentów. Nie jest możliwe pozostawienie sobie kotła gazowego jako ogrzewania szczytowego i otrzymania dotacji do pompy ciepła. Dlatego też, aby zaopiekować się potrzebami i oczekiwaniami osób, które nie mogą skorzystać z Czystego Powietrza dokładamy pompy ciepła do Mojego Prądu - tłumaczy Paweł Mirowski.

Wysokość dopłat do pomp ciepła w piątej odsłonie programu Mój Prąd ma być taka jak w podstawowym poziomie dofinansowania Czystego Powietrza. Czyli:

  • w przypadku pomp powietrze-powietrze dotacja ma wynieść do 4,4 tys. zł;
  • do pomp powietrze-woda bez podwyższonej efektywności - do 12,6 tys. zł;
  • do pomp powietrze-woda o podwyższonej efektywności - do 19,4 tys. zł;
  • do pomp gruntowych - do 28 tys. zł.
  • do kolektorów słonecznych ma być to do 3,5 tys. zł.

Kasa na instalacje PV, magazyny energii i systemy zarządzania

Piąta edycja programu Mój Prąd to nie tylko pompy ciepła. Będzie można również starać się o dotację do instalacji paneli fotowoltaicznych (do 6 tys. zł), no chyba, że zdecydujemy się od razu na dodatkowe komponenty. Wtedy możemy liczyć na 7 tys. zł. Będzie można również uzyskać wsparcie w formie dotacji w wysokości:

REKLAMA
  • dla magazynu energii elektrycznej do 16 tys. zł;
  • magazynu ciepła - do 5 tys. zł,
  • systemu zarządzania energią - do 3 tys. zł.

Maksymalnie będzie można uzyskać do 58 tys. zł dofinansowania w formie dotacji. Dofinansowanie do dodatkowych komponentów programu nie będzie niższe niż było w czwartej edycji Mojego prądu - obiecuje wiceszef NFOŚiGW.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA