REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Zabraknie kasy na solary, pompy i magazyny energii? Ważne info ws. programu Mój Prąd

Mój Prąd wśród rządowych programów zajmuje wyjątkowe miejsce. To inicjatywa, której tak po prawdzie nikt zbytnio nie krytykował. Bo też nie ma ku temu powodów. Najczęściej wcześniejsze cztery edycje kończyły się przed ustalonym terminem. Tylu było chętnych, że w końcu skończyły się fundusze. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Klimatu i Środowiska z piątą odsłoną programu Mój Prąd może być bardzo podobnie. Trudno się dziwić, zwłaszcza, że w tej edycji jest też kasa na pompy ciepła.

06.12.2023
12:27
pompy-ciepla-sprzedaz-ostro-w-dol
REKLAMA

Nieskomplikowane zasady i dofinansowanie do instalacji odnawialnych źródeł energii okazało się kluczem do sukcesu programu Mój Prąd. W czterech wcześniejszych edycjach złożono łącznie więcej niż 470 tys. wniosków i w sumie wypłacono ponad 2 mld zł. W piątej osłonie rząd postanowił pójść na całość i udostępnił też możliwe dopłaty do zakupu i montażu pompy ciepła. W efekcie dno w kasie było już widać po kilku miesiącach i nie było innej rady, jak dosypać kolejne pieniądze. Konkretnie 450 mln zł. 

REKLAMA

Polacy pokochali energię odnawialną - tak argumentowała tę decyzję w sierpniu br. Anna Moskwa, była minister klimatu i środowiska.

Mój Prąd: znowu koniec pieniędzy przed terminem?

Ale okazuje się, że ten dodatkowy zastrzyk gotówki na wiele nie pomógł. Piąta edycja programu Mój Prąd powinna potrwać jeszcze ponad dwa tygodnie do 22 grudnia. Ale okazuje się, że ten termin jest zagrożony i być może tę odsłonę znowu trzeba berdzie zamknąć szybciej. Tak wynika z odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Środki w ramach piątej edycji Programu Mój Prąd są nadal dostępne. Jeżeli dzienny przyrost składanych wniosków pozostanie na dotychczasowym poziomie, nabór może zakończyć się nawet na kilka dni przed wskazanym terminem - twierdzi resort.

Więcej o programie Mój Prąd przeczytasz na Spider’s Web:

Na razie, do 5 grudnia, w ramach piątej odsłony programu Mój Prąd, wpłynęło łącznie prawie 85 tys. wniosków, na łączną kwotę ponad 877 mln zł.

Pompy ciepła na drugim miejscu, za fotowoltaiką

REKLAMA

W piątej edycji można uzyskać pieniądze na mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn ciepła/urządzenie grzewcze (gruntowe pompy ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda, pompa ciepła powietrze/woda w tym o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, pompy ciepła typu powietrze/powietrze), magazyn energii elektrycznej, system zarządzania energią HEMS/EMS, a także kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej.

Bezsprzecznym liderem tego zestawienia są instalacje fotowoltaiczne, na które złożono ponad 83 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 500 mln zł. Na drugim miejscu plasują się pompy ciepła: ponad 14 tys. wniosków na w sumie więcej niż 203 mln zł. Podium zamykają magazyny energii: ponad 8,5 tys. wniosków, na przeszło 126 mln zł. Potem są magazyny ciepła (blisko 5 tys. wniosków, ponad 22 mln zł), systemy EMS/HEMS (niecałe 4 tys. wniosków, więcej niż 11 mln zł) i kolektory (169 wniosków, przeszło 543 tys. zł.).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA