REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Masz diesla? Od poniedziałku lepiej nie tankuj

Analitycy rynku paliw nie mają dla nas dobrych wiadomości. Wszystko bowiem wskazuje na to, że na podwyżkach cen w tym tygodniu się nie skończy i lepiej za chwilę przygotować się na kilkunastogroszowy wzrost. Co gorsza: coraz bardziej we znaki daje nam się tradycyjny niedobór oleju napędowego, który do tej pory niwelowaliśmy importem z Rosji.

06.05.2022
15:05
diesel-nie-bedzie-za-mniej-niz-6-zl
REKLAMA

Rynek ropy cały czas pozostaje rozdygotany. Żadnego rozstrzygnięcia nie przyniosło ostatnie spotkanie krajów OPEC+, które miało trwać raptem 15 minut. Mimo,że głównie państwa Zachodu coraz mocniej naciskają na zwiększenie produkcji eksporterzy pozostają nieugięci. Uważają, że nie można ich obwiniać za zakłócenie dostaw z Rosji. Inna sprawa, że takie kraje jak Nigeria, przede wszystkim przez wieloletnie zaniechania inwestycyjne, osiągnęły szczyt swoich możliwości produkcyjnych.

REKLAMA

OPEC+ nadal postrzega to jako problem wywołany przez Zachód, a nie jako fundamentalny problem z podażą, na który powinien zareagować – komentuje cytowany przez Reuters Callum Macpherson z Investec.

Brak zdecydowanej reakcji po stronie OPEC+ to nie jedyny kłopot na rynku paliw. Problemem jest też brak ropy z Iranu czy ograniczone dostawy z Wenezueli. Dlatego Grzegorz Maziak z e-petrolu, uważa, że jeżeli chodzi o zwiększenie produkcji ropy, bardziej trzeba liczyć na Stany Zjednoczone. Tylko tamtejsze firmy łupkowe w ostatnie dwa lata zarobiły tyle, że pokryły straty z ostatnich 10 lat.

Ceny paliw znowu pójdą w górę

Te wszystkie zawirowania miały i będą mieć wpływ na ceny paliw na polskich stacjach. W mijającym tygodniu najbardziej drożał diesel: średnio o 21 gr, benzyna o 16 gr, a gaz o 7 gr. Ale to jeszcze nic w porównaniu z tym, co ma nas czekać w przyszłym tygodniu.

Trzeba brać pod uwagę podwyżki cen o kilkanaście groszy. Dotyczyć to będzie wszystkich paliw: diesla, benzyny i gazu - przewiduje Grzegorz Maziak. 

Za benzynę mamy płacić nawet 6,82 zł za litr. Z kolei właściciele pojazdów na olej napędowy muszą przyzwyczaić się do przedziałów cenowych od 7,43 do 7,58 zł za litr. Zdrożeje też gaz LPG, który ma coraz bardziej zbliżyć się do 4 zł za litr.

Cenę oleju napędowego mogą dopingować też kłopoty z jego dostępnością. Polska od lat boryka się ze strukturalnymi niedoborami diesla. Do tej pory była na to bardzo prosta recepta: import z Rosji. Ale wszystko zmieniło się po rosyjskiej agresji na Ukrainę. 

Trzeba szukać nowych kierunków zaopatrzenia. Problem w tym, że tak musi zrobić też reszta Europy – zaznacza Grzegorz Maziak.

Co z tym dieslem?

REKLAMA

Ekspert serwisu e-petrol uważa jednak, że problemy z dieslem niebawem uda się rozwiązać. Importerzy już podejmuje stosowne działania. Tak jak Grupa Unimot, która wykorzysta w celu dywersyfikacji kierunków dostaw oleju napędowego terminal Gulfhavn w Danii.

Wynajęcie terminala w Danii i uruchomione dostawy, to duży krok do całkowitego uniezależnienia się od importu oleju napędowego z Rosji. Terminal będzie mógł być udostępniany również innym podmiotom, które będą chciały go wykorzystać w celu sprowadzenia do Europy diesla z innego kierunku niż rosyjski – zapewnia Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA