REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Mamy imponującą nadwyżkę w handlu z zagranicą. Ale bez ekscytacji

W czerwcu saldo obrotów bieżących zamknęło się dużą nadwyżką, ale w drugiej połowie roku wyniki już nie będą takie imponujące. W całym 2023 r. saldo powinno pozostawać blisko równowagi – zapowiadają ekonomiści. Fot. Appleyayee / Shutterstock

14.08.2023
14:55
samochody-osobowe-w-UE
REKLAMA

Na rachunku obrotów bieżących odnotowano w czerwcu 2023 r. nadwyżkę w wysokości 2 431 mln euro – podał Narodowy Bank Polski (NBP). W maju nadwyżka wynosiła 1 479 mln euro, a rok wcześniej deficyt wyniósł 1 271 mln euro. Czerwcowy wynik był znacznie lepszy od oczekiwań. Prognozowano bowiem nadwyżkę w wysokości 1 520 mln euro.

REKLAMA

Saldo obrotów bieżących pokazuje bilans rozliczeń dokonanych z zagranicą. Uzależnione jest od bieżących operacji kupna i sprzedaży towarów i usług. Jeśli jest dodatnie, mówimy o nadwyżce obrotów bieżących, jeśli ujemne – o deficycie.

Saldo rachunku bieżącego cały czas na plusie

W czerwcu 2023 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 10,8 mld zł – podał NBP.

Na jego wartość złożyły się dodatnie salda usług (18,5 mld zł) i obrotów towarowych (4,6 mld zł) oraz ujemne salda dochodów pierwotnych (11,5 mld zł) i dochodów wtórnych (0,7 mld zł).

W analogicznym miesiącu 2022 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 1,2 mld zł. Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego w analizowanym miesiącu było dodatnie i wyniosło 14,4 mld zł – głosi komunikat NBP.

Sypią się rekordy w eksporcie

Po raz kolejny uzyskaliśmy dodatni bilans w handlu towarami (1 mld) oraz rekord w usługach (4,1 mld). Eksport usług, pomimo spowolnienia w państwach strefy euro, osiąga niemal dwucyfrowy wzrost – podkreśla Jakub Rybacki, ekonomista PIE.

Jak wyjaśnia, dodatni bilans handlowy to mieszanka kilku czynników.

Z jednej strony wciąż utrzymujemy konkurencyjną pozycję w państwach strefy euro – do maja wartość eksportu towarów wzrosła o 4,5 proc proc. Równocześnie dynamicznie rozwija się handel z Ukrainą oraz pozostałymi państwami regionu. Wzrost w tej grupie wyniósł 27,4 proc. – tłumaczy ekspert.

Bez nadwyżki w kolejnych miesiącach

PIE spodziewa się, że kolejne miesiące przyniosą pogorszenie wyniku w handlu międzynarodowym.

Nadwyżka usług zmaleje z uwagi na częstsze wyjazdy turystyczne Polaków. Prawdopodobnie spowolni wzrost usług transportowych – zapowiada Jakub Rybacki.

REKLAMA

Jak zauważa, analitycy ankietowani przez Focus Economics prognozują, że w całym 2023 r. saldo zamknie się wynikiem bliskim zeru.

Taki wynik będzie lepszy od niemal wszystkich państw regionu Europy Środkowej, poza Słowenią i Estonią – spodziewa się PIE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA