REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Podatki - poradniki

Mały ZUS wciąż ma wzięcie. Tak się obniża składki

Przedsiębiorcy, którzy nie mają prawa do preferencyjnych składek ZUS, ale osiągają stosunkowo niskie przychody, mogą skorzystać z Małego ZUS-u. W jego ramach opłacane składki na ubezpieczenie są niższe niż w przypadku dużego ZUS-u. Kto i na jakich warunkach może skorzystać z ulgi?

26.02.2024
22:03
Mały ZUS wciąż ma wzięcie. Tak się obniża składki
REKLAMA

Mały ZUS to ulga dla przedsiębiorców, których przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 120 000 zł i którzy prowadzili działalność nie krócej niż przez 60 dni. Jest to wsparcie dla tych, którzy utracili prawo do korzystania z preferencyjnych składek ZUS. Mały ZUS nie odnosi się do składki zdrowotnej, która opłacana jest na odrębnych zasadach. Z ulgi nie mogą skorzystać osoby, które:

REKLAMA
  • w ramach prowadzonej działalności wykonują zadania na rzecz byłego pracodawcy, względem którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku przedsiębiorca wykonywały te same czynności, co obecnie,
  • w poprzednim roku podatkowym prowadziły działalność gospodarczą krócej niż 60 dni,
  • rozliczają się za pomocą karty podatkowej i jednocześnie są zwolnione z opłacania podatku VAT,
  • wykorzystała limit odpowiadający korzystaniu ze składek preferencyjnych oraz Małego ZUS.

Więcej wiadomości Bizblog.pl o Małym ZUS-ie

Ograniczenie dotyczy również przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku podatkowym:

  • byli wspólnikami spółki jawnej, jednoosobowej z o.o., partnerskiej, komandytowej,
  • prowadzili publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę bądź ich zespół,
  • prowadzili działalność artystyczną,
  • wykonywali wolny zawód.

Z Małego ZUS można korzystać przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Okres Małego ZUS sumuje się z okresem składek preferencyjnych.

Ile wynosi Mały ZUS w 2024 roku?

Ustawodawca nie określa podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku Małego ZUS. Zależy ona od dochodu, jaką w ubiegłym roku podatkowym osiągnął przedsiębiorca. Oblicza się go:

  • dzieląc osiągnięty w roku ubiegłym dochód przez liczbę dni, w których była prowadzona działalność gospodarcza,
  • uzyskany wynik mnożąc razy 30,
  • zaokrąglony do dwóch miejsc po przecinku wynik mnożąc przez współczynnik 0,5.

Ostateczny wynik zaokrągla się do pełnych groszy. Ustawodawca wskazuje, że podstawa wymiaru składek nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (a więc 1 272,60 zł), ani wyższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (4 694,40 zł). Podstawa oskładkowania jest stała przez cały rok podatkowy. Ulega zmianie wyłącznie w przypadku, gdy przedsiębiorca utraci prawo do Małego ZUS, musząc opłacać składki na zasadach ogólnych.

W jakim terminie zgłosić się do Małego ZUS?

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z Małego ZUS w 2023 roku, nie muszą dokonywać przerejestrowania w 2024 roku. Natomiast ci, którzy opłacali składki na zasadach ogólnych (Duży ZUS), mogli dokonać przerejestrowania do 31 stycznia. Zmiana w trakcie roku jest możliwa tylko w przypadku przedsiębiorców, którzy utracili prawo do opłacania składek na preferencyjnych zasadach i chcą skorzystać z Małego ZUS. Zgłaszają się do ubezpieczenia z kodem 05 90/05 92. Mają na to 7 dni od momentu zmiany obowiązku ubezpieczeniowego. O terminie ustawowym muszą pamiętać zwłaszcza osoby które przez na jakiś czas zrezygnowały z prowadzenia działalności gospodarczej, na przykład zawieszając ją czy będąc na urlopie macierzyńskim.

REKLAMA

Dodatkowa ulga Mały ZUS w 2024 roku

Przedsiębiorcy, którzy w 2023 roku korzystali z Małego ZUS, mogą przez dodatkowe 12 miesięcy opłacać składki na korzystniejszych warunkach. W sumie limit dla nich wyniesie aż 48, a nie 36 miesięcy. Warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest opłacanie składek w ramach Małego ZUS przynajmniej przez 1 miesiąc w 2023 roku. Przedsiębiorcy, którzy utracili prawo do Małego ZUS do czerwca, muszą dokonać ponownego zgłoszenia. Tymczasem przedsiębiorcom, którym limit upłynął w lipcu 2023 roku albo później, ZUS automatycznie dolicza kolejnych 12 miesięcy

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA