REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Cyrk ze składkami ZUS. Prawidłowych nie zapłacisz, wyższe – proszę bardzo

Od lipca obowiązują nowe stawki Małego ZUS-u Plus. Przedsiębiorcy czas na rozliczenie składek za ubiegły miesiąc mają czas do 21 sierpnia. Niestety mają problem, bo przy próbach wysłania poprawnej deklaracji Płatnik wyrzuca błąd. Kiedy jednak przedsiębiorca chce zapłacić wyższe składki, zgodnie z wprowadzającą w błąd sugestią zusowskiego programu – nie ma problemu, proszę bardzo.

14.08.2023
10:37
Składki ZUS. Prawidłowych nie zapłacisz, wyższe – proszę bardzo
REKLAMA

Mały ZUS jest liczony od podstawy minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym okresie i wynosi 30 proc. jego wartości brutto. Od stycznia do czerwca tego roku płaca minimalna wynosiła 3490 zł, a podstawa Małego ZUS-u 1047 zł. Od lipca najniższe wynagrodzenie zostało podniesione do poziomu 3600 zł, a podstawa Małego ZUS wzrosła do 1080 zł.

REKLAMA

Mały ZUS Plus traktowany jest jak Mały ZUS

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, podkreśla, że podwyżka nie dotyczy Małego ZUS Plus, bo zgodnie z przepisami – a dokładnie z artykułem 18c ustęp 2 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – płacących obniżone składki obowiązuje podstawa wynosząca 30 proc. minimalnego wynagrodzenia ze stycznia danego roku.

Dla podatników korzystających z Małego ZUS Plus podstawa wyliczenia składek nie powinna się więc zmienić – zaznacza Piotr Juszczyk.

Tymczasem przy próbach rozliczenia osoby, które korzystają z Małego ZUS-u Plus, otrzymują informacje o błędzie wartości podstawy, wynoszącej jak wcześniej 1047 zł. Program Płatnik domyślnie wskazuje na wartość 1080 zł, a to ewidentny błąd, ponieważ przepisy dotyczące Małego ZUS-u Plus nie zmieniły się.

Płatnik myli się na korzyść ZUS-u

To nie koniec problemów, bo Płatnik przy próbie prawidłowego rozliczenia zgłasza błąd, ale przy nieprawidłowo podanej podstawie już tego nie robi.

REKLAMA

Pomimo błędu można wysłać dokumenty z podaną niższą podstawą. Może to być problem, gdy przedsiębiorca zasugeruje się powiadomieniem o błędzie i pozostawi 1080 zł, bo W takim przypadku zapłaci wyższe składki – ostrzega Piotr Juszczyk.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA