REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Finanse osobiste - poradniki

Stopy procentowe będą spadać? Jeśli założysz ten rodzaj lokaty, zyskasz więcej

W ostatnich miesiącach Rada Polityki Pieniężnej wielokrotnie podejmowała decyzję o podwyższeniu podstawowych stóp procentowych. Dziś jednak eksperci coraz częściej mówią o tym, że będą one obniżane, co wpłynie na koszt kredytu i oprocentowanie lokat bankowych. Jaką lokatę wybrać, gdy stopy procentowe maleją?

04.05.2023
5:07
Stopy procentowe będą spadać? Jeśli założysz ten rodzaj lokaty, zyskasz więcej
REKLAMA

Dlaczego wysokość stóp ulega zmianie?

REKLAMA

Ustalaniem wysokości stóp procentowych zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej działająca przy Narodowym Banku Polskim. Wpływ na ich wartość ma wiele czynników, jednak w uproszczeniu można powiedzieć, że RPP podwyższa stopy procentowe, chcąc ściągnąć jak najwięcej pieniądza z rynku. Najczęściej ma to miejsce w przypadku rosnącej inflacji.

Tymczasem obniżenie stóp procentowych może nastąpić, gdy na rynku jest stosunkowo niewiele pieniądza, zachęcając tym samym do dokonywania inwestycji. Stopy procentowe są więc narzędziem, za pomocą którego można w pewien sposób regulować sytuację rynkową. Mają również wpływ na oprocentowanie zarówno kredytów, jak i lokat bankowych.

Stopy procentowe a oprocentowanie lokat

Lokata bankowa to jeden z produktów, którego ideą jest zdeponowanie środków pieniężnych na specjalnym koncie. Klient niejako „pożycza” je bankowi, nie mogąc tymczasowo z nich korzystać. W zamian otrzymuje zysk w postaci odsetek, których wysokość zależy od oprocentowania lokaty.

Banki oferują dwa rodzaje oprocentowania:

  • stałe – w tym przypadku jego wysokość nie ulega zmianie przez cały okres obowiązywania umowy,
  • zmienne – jego wysokość zależy bezpośrednio od tendencji rynkowych, a więc wysokości bazowych stóp procentowych.

Oprocentowanie stałe warto wybrać, gdy stopy procentowe maleją – odsetki nalicza się wtedy na korzystniejszych warunkach. Podobnie jest w przypadku, gdy eksperci prognozują spadek stóp procentowych, które – mając na uwadze uwarunkowania rynkowe w danym przedziale czasu – osiągnęły już wartość maksymalną.

Oprocentowanie zmienne jest natomiast korzystne wyłącznie w sytuacji, gdy stopy procentowe rosną. Klient w ten sposób może zyskać, jednak z pewnością nie odnotuje strat. Jak łatwo zauważyć, wybór rodzaju oprocentowania w zależności od wysokości stóp procentowych odbywa się na odwrotnych zasadach, niż ma to miejsce w przypadku kredytu. Tutaj bowiem, gdy stopy procentowe spadają, korzystne jest oprocentowanie zmienne.

Jakie oprocentowanie lokaty warto wybrać?

W ostatnich miesiącach RPP regularnie podnosiła stopy procentowe, co spowodowało, że lokaty bankowe ponownie stały się atrakcyjnymi produktami oszczędnościowymi. Jednak zdaniem ekspertów, podwyżki nie będą miały miejsca przez cały 2023 rok. Ekonomiści nie są zgodni co do tego, czy stopy procentowe będą spadać, czy pozostaną na niezmienionym poziomie. Co to oznacza dla klientów, którzy chcieliby założyć lokatę bankową?

REKLAMA

W tej sytuacji korzystne okazuje się oprocentowanie stałe, zgodnie z którym odsetki naliczane są według ustalonej stopy procentowej przez cały okres obowiązywania umowy. Wybór lokaty z oprocentowaniem zmiennym związany jest z pewnym ryzykiem, gdyż jeśli RPP zdecyduje się obniżyć bazowe stopy procentowe, oprocentowanie lokaty także będzie niższe. Trudno co prawda przewidzieć, jakie kroki zostaną podjęte, jednak klienci, którzy chcą zyskać jak najwięcej, powinni postawić właśnie na oprocentowanie stałe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA