REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Lokata na 10 proc.? Pękła kolejna granica oprocentowania

Średnie oprocentowanie lokat spada już trzeci miesiąc z rzędu i przebiło w dół granicę 7 proc. Zniknęła też na amen hitowa oferta lokaty na 10 proc. - bank, który kilka miesięcy temu ją zaoferował, ewidentnie za mocno się wychylił.

31.03.2023
6:27
REKLAMA

W marcu 2023 r. średnie oprocentowanie lokat bankowych spadło do poziomu 6,99 proc., tym samym przebijając granicę 7 proc. w dół - wylicza HRE Investments. To nie pierwszy spadek, a oferty w bankach pogarszają się już trzeci miesiąc z rzędu. To boli tym bardziej, że ostatnie dane GUS mówią o inflacji na poziomie 18,4 proc.

REKLAMA

Największa okazja już zniknęła sprzed nosa

Pamiętacie, że jeszcze w grudniu przebieraliśmy w ofertach lokat na co najmniej 8 proc.? Wtedy średnie oprocentowanie najlepszych produktów oszczędnościowych wynosiło 7,5 proc. I to był szczyt.

W styczniu po raz pierwszy od 15 miesięcy, gdy średnie oprocentowanie rosło z poziomu 1 proc. (wrzesień 2021 roku), zaliczyliśmy spadek do 7,3 proc., a w lutym do 7,18 proc. Zejście w dół trzeci miesiąc z rzędu i to poniżej granicy 7 proc. to już trend, a to znaczy, że jak nie zdarzy się coś zupełnie niespodziewanego, będzie tylko gorzej.

Szczególnie że już w drugiej połowie roku możemy doświadczyć obniżek stóp procentowych przez RPP, na co wskazują nie tylko wypowiedzi analityków, pobożne życzenia polityków, ale też notowania kontaktów terminowych na stopę procentową.

A to znaczy, że jak macie jeszcze oszczędności, które bezproduktywnie leżą na zwykłym ROR, należałby się pośpieszyć z zakładaniem lokaty - za miesiąc warunki pewnie znów się pogorszą.

Największa okazja już zniknęła sprzed nosa. To, że w ogóle się pojawiła, było sporym zaskoczeniem, ale jednak - w grudniu bank Credit Agricole zaoferował aż 10 proc. na lokacie. Szybko zorientował się, że wojna depozytowa się skończyła i już po miesiącu ograniczył maksymalną kwotę, na którą można było założyć lokatę, a w marcu oferta zniknęła zupełnie.

9 banków obniża oprocentowanie

Ale inne banki też robią krok w tył. W marcu aż dziewięć instytucji obniżyło oprocentowanie. Od grudnia maleje też liczba ofert kuszących nas oprocentowaniem na poziomie co najmniej 8 proc. w skali roku. Teraz jest ich już tylko dziewięć - wylicza HRE Investments.

REKLAMA

No dobrze, na co można liczyć zatem teraz? 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA