REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Szczodre jak polskie banki? Oprocentowanie lokat spada, zobacz, gdzie możesz jeszcze liczyć na godne odsetki

Oskar Sękowski i Bartosz Turek z HRE Investments znów sprawdzili oferty lokat i wyszło im, że banki dają Polakom coraz gorsze warunki. Średnie oprocentowanie najlepszych depozytów na ryku spada drugi miesiąc z rzędu, a wcześniej przez pięć kwartałów nieustannie rosło. Czy to już koniec lukratywnych promocji na lokaty?

27.02.2023
16:55
Szczodre jak polskie banki? Oprocentowanie lokat spada, zobacz, gdzie możesz jeszcze liczyć na godne odsetki
REKLAMA

Oprocentowanie lokat nie tąpnęło, wahnięcia nie są na razie duże, ale banki wyraźnie obniżyły pułap, co jak wskazują eksperci, jest naturalnym następstwem tego, co obserwowaliśmy już w listopadzie i grudniu 2022 r.

REKLAMA

Banki zaczęły wówczas optymalizować oferty przez wprowadzanie dodatkowych warunków, na których można było uzyskać wyższe stopy zwrotu (m.in. wyższe oprocentowanie dla nowych środków, otwarcie ROR), skracały też terminy zapadalności najbardziej atrakcyjnych lokat.

W styczniu najlepsze bankowe depozyty kusiły oprocentowaniem na poziomie 7,3 proc., a w lutym już 7,18 proc. Ruchy na razie nie są duże, ale przy dwucyfrowej inflacji nie jest to zbyt dobra wiadomość – zauważa HRE Investments.

Oprocentowanie lokat spada, bo stopy już nie rosną

Sękowski i Turek uważają, że średnie oprocentowanie promocyjnych lokat spada, przede wszystkim dlatego, że Rada Polityki Pieniężnej przestała podnosić stopy procentowe.

Jeszcze w październiku większość ekonomistów spodziewała się kontynuacji podnoszenia stóp procentowych. Tak się jednak nie stało. Już sama ta zmiana nastawienia spowodowała, że szukając oszczędności, banki nie tylko powstrzymały się od podnoszenia oprocentowania, ale dokonały redukcji – komentują.

Jak wskazują, między stopami procentowymi a oprocentowaniem lokat istnieje ścisły związek, który jeszcze bardziej odczujemy, kiedy RPP zacznie obniżać stopy procentowe.

Banki pogorszyły oferty depozytów

W większości przypadków banki pozostawiły oferty bez zmian, ale siedem postanowiło minimalnie obniżyć oprocentowanie. W styczniu eksperci HRE Investment naliczyli piętnaście ofert na co najmniej 8 proc. W lutym ubyło dwie.

Obecnie takich ofert jest o dwie mniej. W porównaniu do stycznia więcej jest ofert z oprocentowaniem, które nie przekracza 8 proc.. Te stanowią już ponad 60 proc. najlepszych depozytów. Jeszcze w grudniu proporcje były odwrotne – wskazują eksperci.

REKLAMA

HRE Investment zbiera informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych w danym miesiącu, skupiając się na co najmniej 12-miesięcznych terminach zapadalności. Produkt musi mieć gwarancje BFG lub innej podobnej instytucji unijnej.

I choć przyjmujemy oferty, w ramach których trzeba skorzystać z produktów dodatkowych (konta, karty, a nawet ubezpieczenia), to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować lub uniknąć kosztów aktywnie korzystając z karty lub konta – zastrzega HRE Investment.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA