REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Emerytury - poradniki

Ważna zmiana dla tysięcy emerytów. Od września będą mogli dorobić mniej niż teraz

GUS podał w środę wysokość wynagrodzenia w drugim kwartale 2023 r. To dane ważne dla emerytów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego i dorabiają do świadczenia wypłacanego przez ZUS. Z komunikatu wynika, że od 1 września będą mogli dorobić mniej niż obecnie. Limity wyraźnie się obniżą.

09.08.2023
12:33
Ważna zmiana dla tysięcy emerytów. Od września będą mogli dorobić mniej
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2023 r. wyniosło 7005,76 zł. Podana wysokość wynagrodzenia służy do celów określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Komunikat w tej sprawie zostanie ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” – podał Urząd w środę.

REKLAMA

Ten krótki komunikat to ważna wiadomość dla osób, które pobierają emerytury, ale nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Od średniej krajowej w drugim kwartale zależy bowiem, ile będą mogli dorobić do świadczenia z ZUS od września do listopada. A ponieważ wynagrodzenie jest niższe niż w pierwszych trzech miesiącach 2023 r., to oznacza, że będą mogli dorobić mniej.

Dwa ważne limity dla pracujących emerytów

Pracujący emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla pań i 65 lat dla panów), muszą uważać na dwa limity. Pierwszy wynosi 70 proc. przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia, drugi to 130 proc.

Od 1 września do 30 listopada obowiązywać będą następujące kwoty graniczne:

  • 70 proc. kwartalnego przeciętnego wynagrodzenia – 4904 zł brutto (o 83 zł mniej niż obecnie)
  • 130 proc. kwartalnego przeciętnego wynagrodzenia – 9107 zł brutto (o 154,60 mniej niż obecnie)

Kiedy ZUS może obniżyć albo wstrzymać emeryturę?

Przekroczenie pierwszego z limitów będzie równoznaczne z tym, że ZUS obniży mu wypłacane świadczenie o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Jej wysokość zależy od rodzaju świadczenia i ustalana jest raz na rok wraz z marcową waloryzacją. Od 1 marca 2023 r. wynoszą one:

  • 794,35 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 595,80 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 675,24 zł dla renty rodzinnej.

Przekroczenie drugiego limitu w wysokości 9107 zł, będzie równoznaczne z całkowitym wstrzymaniem świadczenia.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego limity nie obowiązują

Wysokością zarobków nie muszą przejmować się emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek: 60 lat dla pań, 65 lat dla panów. ZUS wypłaci im pełne emerytury bez względu na to, ile dorobią.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA