REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Finanse osobiste - poradniki

Kredyt gotówkowy – jaki wybrać, na co uważać

Kredyt gotówkowy pozwala sfinansować różnego rodzaju wydatki, jednak nieodpowiednio dobrany może stać się poważnym obciążeniem dla domowego budżetu. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, zaciągając zobowiązanie?

01.06.2024
22:07
Kredyt gotówkowy – jaki wybrać, na co uważać
REKLAMA

Kredyt gotówkowy to dla wielu przystępny zastrzyk gotówki – aby go otrzymać, nie trzeba podawać, na co zostaną przeznaczone środki, a zdolność kredytowa nie jest oceniana przez bank tak restrykcyjnie, jak w przypadku kredytu hipotecznego. Warto jednak pamiętać, że w dalszym ciągu jest to zobowiązanie finansowe, które trzeba regularnie spłacać. Kredytu gotówkowego nie otrzyma każdy – nie jest on przeznaczony dla osób zadłużonych, ze złą historią kredytową.

REKLAMA

Na co uważać, zaciągając kredyt gotówkowy?

Wybierając ofertę kredytu gotówkowego, zastanówmy się, jaka kwota będzie nam potrzebna do sfinansowania wydatków. Banki najczęściej podają maksymalną kwotę finansowania, której nie możemy przekroczyć. To, ile finalnie bank zdecyduje się nam pożyczyć, zależy od zdolności kredytowej. Zwróćmy też uwagę na:

  • okres kredytowania – jest to czas, w którym będziemy spłacać zobowiązanie. Im dłuższy, tym wyższe koszty kredytu, ale też niższa pojedyncza, miesięczna rata,
  • oprocentowanie – inaczej odsetki, które płacimy na rzecz banku. Oprocentowanie może być zmienne (zależy od parametrów gospodarczych) lub stałe, przy czym pierwsze z wymienionych występuje częściej
  • prowizję – jest to opłata uiszczana dla banku w zamian za udzielenie kredytu,
  • RRSO – określa całkowity koszt kredytu, uwzględniając także drobne opłaty,
  • dodatkowe wymagania stawiane przez bank – niektóre oferty dostępne są wyłącznie dla nowych, inne dla stałych klientów, czasami bank wymaga też założenia konta osobistego.

Więcej wiadomości na temat kredytów i zadłużenia Polaków

Wszelkie informacje dotyczące kredytu znajdziemy w ofercie banku, a także w umowie. Banki często wymagają również zabezpieczenia kredytu gotówkowego, zwłaszcza jeśli opiewa on na wyższą kwotę. Takim zabezpieczeniem jest oczywiście polisa na życie, którą kredytobiorca wykupuje na swój koszt. Inne banki co prawda nie wymagają polisy, ale w przypadku jej braku mogą naliczyć wyższą prowizję. Zaciągając kredyt gotówkowy, sprawdźmy również, czy będziemy możliwość wcześniejszej jego spłaty bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Kredyt gotówkowy? Uważaj na oferty parabanków!

Ofertami kredytu gotówkowego często reklamują się parabanki, czyli po prostu firmy pożyczkowe. Osoby, które nie wiedzą, jaka jest różnica pomiędzy kredytem a pożyczką, mogą łatwo popełnić błąd. Kredyt, w tym również gotówkowy, udzielany jest wyłącznie przez banki. Firmy pożyczkowe udzielają natomiast pożyczek, które coraz częściej mianują kredytami. Wydaje się, że nie ma większego znaczenia, gdzie uzyskamy finansowanie, zwłaszcza że oferty firm pożyczkowych są zwykle korzystniejsze. Pamiętajmy jednak, że bank, udzielając kredytu, musi przestrzegać pewnych standardów i restrykcji, które nie obowiązują w przypadku firm pożyczkowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, zaciągając kredyt gotówkowy?

REKLAMA

Banki coraz częściej rezygnują z wysokiego oprocentowania czy własnej prowizji, jeśli klient zdecyduje się zakupić jakiś dodatkowy produkt. Taka oferta wydaje się kusząca, jednak zastanówmy się, czy aby na pewno konto osobiste albo oszczędnościowe będzie nam potrzebne. Sprawdźmy również, jakie opłaty w związku z jego prowadzeniem będzie trzeba ponieść.

Zanim podpiszemy z bankiem umowę, dowiedzmy się, czy w razie problemów finansowych będziemy mogli odroczyć spłatę raty kredytu. W przypadku niektórych ofert z takiego rozwiązania można skorzystać bezpłatnie, ale tylko raz w trakcie okresu kredytowania. Zapoznajmy się dokładnie z regulaminem, a zwłaszcza z punktem dotyczącym nieterminowej spłaty rat i konsekwencji z niej wynikających. Uproszczeniem może być samodzielne pobieranie przez bank środków z konta osobistego, jednak trzeba go prowadzić w tej samej instytucji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA