REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Amerykanie już szykują cztery reaktory jądrowe dla Polski. To największa taka inwestycja na świecie

Najpierw we wrześniu 2021 r. doszło do sygnowania memorandum w celu zbadania możliwości wdrożenia technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Dzisiaj ma dojść do podpisania umowy w sprawie budowy czterech jednostek dla koncernu miedziowego KGHM.

14.02.2022
14:39
energetyka-jadrowa-produkcja-reaktorow
REKLAMA

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, pochwalił się na Twitterze:

REKLAMA

Jestem w drodze do Waszyngtonu. Mam dobre informacje dla Polski.

W rozmowie z BiznesAlert.pl doprecyzował, że chodzi o reaktory SMR i największą tego typu inwestycję na świecie. Chodzi o podpisanie umowy między amerykańską firmą NuScale Power, która specjalizuje się w technologii małych reaktorów jądrowych SMR a KGHM. Kilka miesięcy wcześniej, wraz z polską firmą konsultingową specjalizującą się w doradztwie inżynieryjno-biznesowym Piela Business Engineering (PBE) doszło do podpisania w tej sprawie memorandum

Technologia SMR firmy NuScale jest idealnym, elastycznym rozwiązaniem w zakresie czystej energii, pozwalającym na modernizację wycofywanych z eksploatacji elektrowni węglowych, a co najważniejsze, na zatrzymanie i przekwalifikowanie wykwalifikowanej kadry pracowników elektrowni, która jest już obecna w tych polskich społecznościach - zapewniał wtedy John Hopkins, prezes NuScale Power.

KGHM idzie w atom i podpisuje umowę z Amerykanami

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami kontrakt może być wart nawet 4 mld dol. Zdaniem przedstawicieli KGHM lepiej wydać takie pieniądze niż narażać się na jeszcze większe wydatki w związku ze wzrostami cenowymi energii z węgla.

Budowa małych reaktorów jądrowych do 2030 r. to solidna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej. Jesteśmy pionierami w Polsce, bo pierwszą z naszych elektrowni jądrowych przewidujemy uruchomić w 2029 r. – zapowiada Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Zgodnie z umową, która ma być za chwilę podpisana, Amerykanie z NuScale Power mają wybudować na rzecz KGHM cztery reaktory SMR o łącznej mocy zainstalowanej ok. 1 GW. Polski koncern miedziowy ma dodatkowo wziąć udział w rozwoju technologii SMR.

Pierwszy krok do amerykańsko-polskiej umowy atomowej

REKLAMA

Podpisanie umowy między KGHM a Amerykanami może mieć też szersze znaczenie. Waszyngton nie od dzisiaj chce budować w Polsce elektrownie jądrowe, które miałyby nam pomóc odejść od węgla. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. budowa pierwszego reaktora o mocy ok. 1-1,6 GW powinna rozpocząć się w 2026 r., tak żeby oddanie go do użytku było możliwe w 2033 r. W sumie w odstępie kolejnych 2-3 lat powstać ma sześć takich bloków. Polski Instytut Ekonomiczny wylicza, że nakłady na budowę kolejnych reaktorów atomowych wyniosą ok. 105 mld zł.

W szranki o polski atom stanęli nie tylko Amerykanie, ale też Francuzi i Koreańczycy. Teraz w dobie podejmowanej przez KGHM współpracy wydaje się, że najbliżej mety są ci pierwsi. Po otwarciu biur Westinghouse Electric Company w Warszawie i Krakowie przyszedł czas na podpisanie z 10 polskimi firmami (Rafako, ZKS Ferrum, KB Pomorze, Mostostal Kraków, OMIS, GP Baltic, Protea Group, Polimex Mostostal S.A., Fogo i Zarmen Group) memorandum o współpracy w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000, w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem tej technologii w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA