REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Pierwsze reaktory jądrowe w Polsce będą kosztować fortunę. Zapłaci za nie państwowy gigant

Ogromne pieniądze za swoje cztery nowe reaktory jądrowe zapłaci KGHM Polska Miedź. Firma twierdzi, że i tak wyjdzie na swoje, bo koszty emisji CO2 rosną jak szalone. Czysta energia ma zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki, ale KGHM nie wyklucza, że będzie też sprzedawać prąd.

01.10.2021
10:06
Elektrownia atomowa w Polsce. Ile będzie kosztował reaktor jądrowy KGHM?
REKLAMA

KGHM, polski gigant miedziowy i NuScale Power, amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii reaktorów jądrowych SMR podpisali wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR w Polsce. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie czterech małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją do 12 (o mocy zainstalowanej około 1GW). 

REKLAMA

Ile KGHM zapłaci za reaktory jądrowe SMR?

Ile kosztuje reaktor at0mowy? Najnowocześniejsza technologia reaktorów jądrowych SMR musi przecież kosztować. W oficjalnych komunikatach nie poinformowano, ile KGHM Polska Miedź zapłaci za reaktory. Natomiast energetyka24.pl podał, że koszt czterech reaktorów to miliard dolarów. Spółka zapłaci więc w sumie około czterech miliardów złotych.

Zgodnie z zawartym zobowiązaniem NuScale wesprze KGHM we wdrożeniu technologii SMR zastępującej dotychczasowe źródła energii oparte na węglu. Czysta energia miałaby zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki.

Choć KGHM wyda fortunę na reaktory SMR to inwestycja ma się miedziowemu gigantowi opłacić. Przede wszystkim odpadną koszty zakupy oraz logistyka związana z dostarczeniem i składowaniem węgla. Dodatkowo KGHM chce być producentem energii elektrycznej netto i zarabiać na sprzedaży prądu.

Nie bez znaczenia jest też redukcja opłat za emisję Co2. Tym bardziej że ceny emisji CO2 znów biją rekordy. Już teraz wynoszą one ponad 60 euro za tonę.

Tymczasem w samym tylko 2019 roku KGHM Polska Miedź wyemitowała z bezpośredniej i pośredniej produkcji łącznie blisko 3,64 mln ton CO2.

Technologia SMR nie tylko pomoże nam dbać o środowisko ale również znacząco obniży koszty prowadzenia biznesu

– powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Realizowana przez KGHM strategia zakłada, że do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię spółka pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE.

Reaktor jądrowy SMR    co to właściwie jest?

Mały reaktor modułowy (small modular reactor  SMR) opracowany przez NuScale Power z Portland w stanie Oregon ma na celu przyspieszenie budowy, obniżenie kosztów i poprawę bezpieczeństwa w porównaniu z tradycyjnymi reaktorami jądrowymi, które są zwykle wielokrotnie większe.

 class="wp-image-1555060"

Odstąpienie od starzejących się elektrowni węglowych prowadzi to zmian w wytwarzaniu energii, potrzeb infrastrukturalnych i nowych miejsc pracy. Technologia małych reaktorów modularnych NuScale jest idealnym, elastycznym i czystym rozwiązaniem problemu potrzeb energetycznych i modernizacji elektrowni opalanych węglem i przede wszystkim zachowania i przeszkolenia wykwalifikowanej kadry elektrowni w Polsce

–  powiedział John Hopkins, Prezes i dyrektor generalny NuScale Power.
REKLAMA

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom reaktory SMR mogą powstawać w fabryce i dostarczane są w całości na miejsce budowy bloku. Moduły można też łączyć, by uzyskać większą moc.

Firma NuScale Power opracowała nową, modułową elektrownię jądrową z reaktorem lekkowodnym, która dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej. Ten projekt małego reaktora modułowego zawiera w pełni fabrykowany moduł NuScale Power Module zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA