REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

W Polsce powstaną cztery reaktory jądrowe. A teraz najlepsze: nie zgadniecie, kto jest inwestorem

Będziemy mieli w Polsce cztery elektrownie atomowe. Na początek takie małe. Wyprodukuje je amerykańska firma NuScale Power i zasilą one głównie zakłady produkcyjne miedziowej spółki KGHM. Mimo to budowa u nas reaktorów nuklearnych jest sporym wydarzeniem.

23.09.2021
16:59
atom Francja nowe reaktory
REKLAMA

KGHM, polski gigant miedziowy i NuScale Power, amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii SMR i PBE Molecule podpisali wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR w Polsce.

REKLAMA

Dlaczego KGHM inwestuje w reaktory nuklearne? To proste. Gigant też płaci rachunki za prąd.

Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

NuScale wybuduje w Polsce reaktory nuklearne. Dadzą czystą energię

Technologia małych reaktorów nuklearnych NuScale pozwala na produkcję czystej, odnawialnej i efektywnej kosztowo energii. Zgodnie z zawartym zobowiązaniem amerykańska firma wesprze KGHM we wdrożeniu technologii SMR zastępującej dotychczasowe źródła energii oparte na węglu.

Energia miałaby zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie czterech małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją do 12 (o mocy zainstalowanej około 1GW).

Pierwsza z naszych elektrowni nuklearnych zacznie pracować już w 2029 roku

mówi Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Spółka KGHM chwali się, że w przyszłości może być to największa tego typu instalacja na świecie. Informuje też, że planuje komercyjnie produkować energię.

KGHM zakłada, że do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię spółka pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE.

Zgodnie z podpisanym zobowiązaniem KGHM Polska Miedź będzie nie tylko odbiorcą gotowego rozwiązania, ale weźmie również udział w rozwoju tej technologii.

Co to właściwie jest SMR, w które inwestuje KGHM?

Technologia małych reaktorów modularnych NuScale jest idealnym, elastycznym i czystym rozwiązaniem problemu potrzeb energetycznych i modernizacji elektrowni opalanych węglem i przede wszystkim zachowania i przeszkolenia wykwalifikowanej kadry elektrowni w Polsce –  wyjaśnia John Hopkins, Prezes i dyrektor generalny NuScale Power.

 class="wp-image-1240057"

Mały reaktor modułowy (small modular reactor  SMR) opracowany przez NuScale Power z Portland w stanie Oregon ma na celu przyspieszenie budowy, obniżenie kosztów i poprawę bezpieczeństwa w porównaniu z tradycyjnymi reaktorami jądrowymi, które są zwykle wielokrotnie większe.

REKLAMA

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom mogą powstawać w fabryce i dostarczane są w całości na miejsce budowy bloku. Moduły można też łączyć by uzyskać większą moc.

Firma NuScale Power opracowała nową, modułową elektrownię jądrową z reaktorem lekkowodnym, która dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej. Ten projekt małego reaktora modułowego zawiera w pełni fabrykowany moduł NuScale Power Module zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA