REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Pierwsza polska elektrownia atomowa będzie prywatna. Sołowow i Solorz ogłosili wspólny plan

Elektrownia wykorzystująca amerykańską technologię małych reaktorów modułowych (SMR) powstanie w Pątnowie. Michał Sołowow i Zygmunt Solorz-Żak ogłosili plan budowy elektrowni jądrowej, który zakłada powstanie nawet sześciu reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

31.08.2021
13:57
SMR-male-reaktory-lokalizacja
REKLAMA

Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem

– mówi Zygmunt Solorz-Żak.
REKLAMA

Bardzo cieszę się z możliwości realizacji tego projektu z wybitnym i doświadczonym polskim przedsiębiorcą i kolegą Zygmuntem Solorzem

– wtóruje mu Michał Sołowow.

„Na podstawie umowy strony zamierzają podjąć współpracę poprzez utworzenie wspólnego przedsiębiorcy prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającej na budowie źródeł wytwórczych opartych o technologię SMR (Small Modular Reactor) na terenie w Pątnowie, na którym spółka prowadzi obecnie działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego” – napisano w komunikacie opublikowanym we wtorek.

Austriacy na pokładzie

W ramach przygotowań do budowy elektrowni atomowej należąca do Solorza-Żaka spółka Zespół Elektrowni „Piątnów-Adamów-Konin” (ZE PAK). podpisała z austriacką spółką MS Innovation Impulse umowę o współpracy w obszarze energetyki jądrowej. W przedsięwzięciu będzie też uczestniczyć inna spółka Solorza-Żaka – Argumenol Investment oraz należąca do Sołowowa spółka Synthos Green Energy.

Jest to najbardziej ambitna i najbardziej konkretna z deklaracji dekarbonizacyjnych złożonych przez polskie koncerny energetyczne.

– napisano w komunikacie.

Globalne ocieplenie jest faktem

Zygmunt Solorz-Żak, który znany jest głównie jako właściciel Polsatu i Plusa, uważa, że inwestycja w atom to „gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii”. Przekonuje, że Polska potrzebuje „różnorodnych, ekologicznych źródeł prądu i ciepła, zarówno dla wszystkich odbiorców indywidualnych, jak i dla firm”.

„Globalnie ocieplenie jest niestety faktem” – stwierdza Michał Sołowow, właściciel takich firm jak Synthos czy Cersanit. Dodaje, że w tej sytuacji głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z „realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej”.

Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe – nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania

– mówi Sołowow.

Czysta i tania energia

Michał Sołowow przekonuje, że Polska jest „hubem produkcyjnym Europy”, który wymaga bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii. „Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii” – wyjaśnia.

REKLAMA

Z kolei prezes ZE PAK Piotr Woźny zapewnia, że ogłoszone we wtorek plany „nie są konkurencyjne w stosunku do planów państwa”. Wskazuje, że SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale „mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie” i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych.

„W niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną” – zwraca uwagę Woźny. Przypomina, że Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA