REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Amerykański atom coraz bliżej Polski. Jest umowa o współpracy

Jesteśmy już na finiszu wyścigu o polski atom. W szranki stanęli Amerykanie, Francuzi i Koreańczycy. Teraz wychodzi na to, że na czoło wysunęły się Stany Zjednoczone. Tak przynajmniej sugeruje podpisane właśnie memorandum przez Westinghouse Electric Company.

24.01.2022
17:49
Amerykański atom coraz bliżej Polski. Jest umowa o współpracy
REKLAMA

Temat lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na nowo rozgrzała pod koniec ubiegłego roku wizyta w województwie pomorskim przedstawicieli konsorcjum Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Koreańczycy do wyścigu o polski atom dołączyli w listopadzie ubiegłego roku i obiecali przedstawić konkretną ofertę - w kontrze do tych od Amerykanów i Francuzów - w pierwszym kwartale 2022 r.

REKLAMA

Dzisiaj bardzo trudno wskazać faworyta tych zmagań, zwłaszcza że nikt nie chce zostawać w tyle. Właśnie Amerykanie z Westinghouse Electric Company potwierdzili, że cały czas jak najbardziej są w grze.

Chcemy zapewnić Polsce najlepszą technologię na rzecz realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, a także by zabezpieczyć potrzeby energetyczne polskiej gospodarki - zapowiada Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska.

Atom: Amerykanie podpisują memorandum w Polsce

Westinghouse EC informuje, że podpisał memorandum o współpracy z dziesięcioma firmami w Polsce. Umowy dotyczą współpracy w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000, w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem tej technologii w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Będziemy działać w oparciu o nasze doświadczenie w realizacji inwestycji w technologie jądrowe na całym świecie. Te zadania będzie dodatkowo wspierał zespół prawie 200 pracowników zatrudnionych w Globalnym Centrum Usług Wspólnych Westinghouse w Krakowie, który jest zaangażowany w globalne działania naszej firmy - zapewnia Mirosław Kowalik.

Amerykanie memorandum podpisali z: Rafako, ZKS Ferrum, KB Pomorze, Mostostal Kraków, OMIS, GP Baltic, Protea Group, Polimex Mostostal S.A., Fogo i Zarmen Group.

REKLAMA

Budowa pierwszego reaktora już za cztery lata

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. budowa pierwszego reaktora ma u nas ruszyć w 2026 r. W efekcie w 2033 r. w Polsce ma działać jeden blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. W sumie, w odstępstwie kolejnych 2-3 lat, powstać ma sześć takich bloków. Polski Instytut Ekonomiczny wylicza, że nakłady na budowę kolejnych reaktorów atomowych do 2040 r. wyniosą ok. 105 mld zł z blisko w sumie 350 mld zł przeznaczonych w PEP2040 na stworzenie nowych mocy wytwórczych. Oprócz Amerykanów i Koreańczyków niezobowiązującą ofertę złożyli także Francuzi z koncernu EDF. Chodzi o dostawę studiów inżynieryjnych, wyposażenia i budowę od czterech do sześciu reaktorów EPR (European Pressurised Reactor) reprezentujących całkowitą moc zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GW. Tymczasem Joel Eacker, wiceprezes oddziału nowych projektów w Westinghouse EC, zapowiedział w rozmowie z PAP, że raport FEED, czyli inżynieryjne studium budowy elektrowni jądrowych w Polsce będzie gotowy pod koniec czerwca br.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA