REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Wiemy, gdzie w Polsce zbudują elektrownię atomową. Jeden z koncernów spotkał się już z samorządowcami

Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Wszystkie znajdują się w województwie pomorskim. Z zapowiedzi rządu wynika, że w ciągu kilku dni poznamy ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji.

17.12.2021
12:46
Wiemy, gdzie zbudują elektrownię atomową. Jeden z koncernów spotkał się już z samorządowcami
REKLAMA

Pomorskie gminy już dostają pieniądze o koreańskiej firmy, która wybudować chce w Polsce pierwszy reaktor jądrowy. Czy to oznacza, że lokalizacja elektrowni atomowej w Polsce jest już znana? Wszystko na to wskazuje. Emocje sięgają zenitu ponieważ rząd zapowiedział, że oficjalną wiadomość na temat miejsca, gdzie powstanie elektrownia ma być podana dosłownie na dniach.

REKLAMA

Przedstawiciele Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) odwiedzili dwie pomorskie gminy – Krokową i Choczewo. Głównym celem wizyty firmy na Pomorzu było wzmocnienie relacji z lokalnymi społecznościami gmin branych pod uwagę jako potencjalne lokalizacje dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

W listopadzie Koreańczycy publicznie ogłosili, że chcą wziąć udział w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Koncern KHNP zapowiedział, że jest w stanie dostarczyć nowoczesne i bezpieczne rozwiązania w tym zakresie, w tym należące do generacji III+ reaktory APR1400.

Lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

KHNP jest jednym z spośród dostawców technologii jądrowej ubiegających się o udział w polskim projekcie budowy elektrowni jądrowych. Spółka poinformowała w listopadzie, że przy wsparciu rządu Korei przedstawi Polsce ofertę na budowę elektrowni jądrowych w pierwszym kwartale 2022 roku.

Koncern podkreśla, że KHNP nie tylko znajduje się w ścisłej czołówce światowych firm realizujących budowę nowych bloków jądrowych, ale także prowadzi szeroko zakrojone działania na rzecz społeczności zamieszkujących obszary wokół prowadzonych przez KHNP inwestycji.

Wizyta na Pomorzu służyć miała właśnie budowaniu takich relacji. Czy to oznacza, że lokalizacja pierwszej elektrowni atomowej w Polsce jest już znana? Niestety, na oficjalne wiadomości w tej sprawie musimy jeszcze poczekać. Jednocześnie rząd Mateusza Morawieckiego zapewnia, że miejsce budowy mamy poznać jeszcze przed końcem 2021 r.

„Dziennik Bałtycki” spytał Centrum Informacyjne Rządu, czy elektrownia atomowa powstanie w województwie pomorskim. W odpowiedzi dowiedział się, że lokalizacja zostanie podana do końca roku.

Ma się ona znaleźć na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa w województwie pomorskim

– dodało CIR.

Koreańczycy rozdają kasę na Pomorzu

Zdobycie zaufania lokalnych mieszkańców w pobliżu elektrowni jądrowych, a także ogółu społeczeństwa jest istotnym czynnikiem sprawnego funkcjonowania elektrowni jądrowych. Dlatego spółka podejmuje zróżnicowane inicjatywy społeczne, takie jak dialog i konsultacje z mieszkańcami terenów graniczących z elektrowniami jądrowymi. Wraz z postępem prac KHNP tworzy nowe miejsca pracy poprzez ścisłą współpracę z lokalnym i firmami

– czytamy w oficjalnym komunikacie po spotkaniu z przedstawicielami gmin w Krokowa i Choczewo.

Spotkanie przedstawicieli koreańskiej firmy z lokalnymi władzami na Pomorzu służyło poznaniu lokalnych potrzeb gmin. W gminie Krokowa przedstawiciele KHNP – Minhwan Chang, Dyrektor oddziału KHNP w Pradze oraz Hoyub Baek – Senior Manager z oddziału KHNP w Pradze, spotkali się w wójtem gminy Krokowa, Adamem Śliwickim.

Przy okazji wizyty KHNP przekazało darowiznę na rozwój infrastruktury kulturalnej oraz poprawę oferty kulturalnej i rekreacyjnej gminy. Z przekazanych środków gmina planuje doposażyć Ochotniczą Straż Pożarną w Karlikowie i lokalną świetlicę znajdującą się w Ośrodku Kultury. Gmina otrzymała od koreańskiego koncernu 15 tys. euro.

Przedstawiciele KHNP spotkali się także z sąsiednią gminą Choczewo, gdzie odbyli spotkanie z wójtem gminy – Wiesławem Gębką oraz przekazali dotację na dofinansowanie infrastruktury i oferty kulturalno-rekreacyjnej. Gmina otrzymała od koreańskiego koncernu 15 tys. euro.

Byliśmy na wielu wyjazdach w Europie. Widzieliśmy, jak bardzo mocno rozwija się turystyka przy elektrowniach atomowych. Ponadto w elektrowniach jądrowych są miejsca, które można zwiedzić. Poza tym dzięki temu gmina będzie bogata. Nie tylko my, ale zyska całe nasze województwo

– zauważa Wiesław Gębka, wójt Gminy Choczewo w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim.

Korea Hydro & Nuclear Power oferuje Polsce reaktory APR1400

Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP) zamierza złożyć ofertę budowy elektrowni atomowej polskiemu rządowi w pierwszym kwartale 2022 roku. Propozycja obejmuje szeroki zakres obszarów, w tym technologię (np. rodzaj reaktora), koszt projektu, harmonogram budowy, finansowanie i zarządzanie projektem.

REKLAMA

Dokument doprecyzuje również plany odnośnie do lokalizacji, transferu technologii, szkoleń i edukacji, którymi polski rząd jest bardzo zainteresowany. Firma zaproponuje najbardziej zaawansowany technicznie projekt reaktora jądrowego o nazwie APR1400.

Chcemy dostarczyć najlepsze rozwiązanie dla polskiego programu energetyki jądrowej, wspierając Polskę w osiągnięciu redukcji emisji dwutlenku węgla i tworząc stabilną bazę dostaw dla krajowej sieci energii elektrycznej

– powiedział Minhwan Chang.
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA