REKLAMA

Katastrofa na Odrze. Kasa wyparowała, prokuratura zawiadomiona

Na środowej konferencji w sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Urszula Zielińska poinformowała o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze MKiŚ w poprzedniej kadencji Sejmu. Mówimy o 250 mln zł z publicznych pieniędzy, które zamiast na ratowanie Odry i innych rzek, rozpłynęły się w niejasnych okolicznościach – poinformowała wiceministra klimatu.

Katastrofa na Odrze. Kasa wyparowała, prokuratura zawiadomiona
REKLAMA

Pieniądze przeznaczone na stworzenie systemu monitorowania jakości wód trafiły do Instytutu Rybactwa Śródlądowego – Państwowego Instytutu Badawczego, ściśle powiązanego z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

REKLAMA

Z niewiadomych przyczyn przelew trafił nie do doświadczonej w tym zakresie jednostki, jaką jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, ale do IRŚ, który nie ma kadr ani ekspertyz w tym zakresie. W efekcie, zamiast 825 punktów pomiarowych do dziś powstało ich zaledwie około 30 – tłumaczą Zieloni, których reprezentuje Urszula Zielińska w MKiŚ.

MKiŚ złożyło zawiadomienie do prokuratury

Resort klimatu podkreśla, że zawarta między NFOŚiGW i IRŚ-PIB umowa nie określała wymagań technicznych i funkcjonalnych systemu monitoringu, nie zapewniała optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów w zakresie tworzonego monitoringu, nie dawała gwarancji funkcjonowania systemu monitoringu po zakończeniu umowy, tj. po niespełna pięciu latach od jej podpisania, w tym trzech latach od utworzenia systemu.

Więcej wiadomości na temat Odry

Umowa nie zawierała też postanowień o możliwości zgodnego z prawem przekazania wytworzonego systemu monitoringu, nieodpłatnie, podmiotowi wskazanemu przez MKiŚ. Uchybień i ewidentnych błędów obecne kierownictwo MKiŚ przedstawiło więcej – czytamy w komunikacie Zielonych.

Zawiadomienie o o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia niektórych obowiązków i przekroczenia uprawnień złożone zostało 2 sierpnia 2024 r. w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oczekuje wszczęcia oraz przeprowadzenia postępowania przygotowawczego w tej sprawie przez organy ścigania.

Monitoring jakości wody w rzekach

Chcemy być informowani o kolejnych etapach postępowania przygotowawczego i aktywnie w nich uczestniczyć jako zawiadamiający ‒ stwierdziła Urszula Zielińska.

REKLAMA

Wiceministra klimatu stwierdziła na środowej konferencji, że Odra i inne rzeki pilnie potrzebują monitoringu z prawdziwego zdarzenia.

Chcemy wyjaśnić kwestię pieniędzy na monitoring z pomocą wymiaru sprawiedliwości, ale jednocześnie budujemy system monitoringu, aby skuteczniej chronić Odrę – zaapelowała.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA