REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Zasiłki - poradniki

Zmiany w PUE ZUS. Zobacz, co się zmieniło, zanim złożysz wniosek o 300+ i nowe 500+

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pochwalił się, że udostępnił nową wersję platformy PUE ZUS to zarządzania profilem płatnika i ubezpieczonego. Choć szata graficzna i układ strony od dawna prosi się o gruntowną zmianę, a najlepiej całkowicie nową wersję, to na pierwszy rzut oka wszystko zostało po staremu. Zmiany polegają na wprowadzeniu nowych funkcji i zmianach w sposobie wyświetlania niektórych komunikatów.

04.07.2023
18:30
Jest nowa wersja PUE ZUS. Nowe funkcje
REKLAMA

O nowej wersji platformy usług elektronicznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował we wtorek. Teraz płatnicy składek na swoim profilu znajdą pozycję „Rozliczenie roczne”, a jest to potrzebne, ponieważ w tym roku pierwszy raz rozliczyliśmy składkę zdrowotną w taki sam sposób, jak podatek dochodowy. Aby otrzymać zwrot nadpłaty, trzeba było zwrócić się do ZUS-u na odpowiednim formularzu.

REKLAMA

Połącz PUE ZUS z apką mZUS

To jeszcze nie wszystko. Jak podaje ZUS, zmienił się też sposób wyświetlania terminu zakończenia postępowania dla złożonych wniosków o świadczenie Rodzina 500 Plus, a także terminu zakończenia postępowania w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz dofinansowania do żłobka.

Warto zaznaczyć, że obecnie najłatwiejszym sposobem składania wniosków o 500+, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i o dofinansowanie do żłobka jest apka mobilna mZUS. Najpierw należy ją połączyć z kontem PUE ZUS, ale gdy to zrobimy, składanie wniosków o te świadczenia jest banalnie proste i na tyle szybkie, że możemy to zrobić dwie minuty. Jeśli bowiem składamy wniosek ponownie, w praktyce wystarczy potwierdzić poprawność danych, które w formularzu są wypełnione automatycznie.

Wnioski o Dobry Start

Warto przy tej okazji przypomnieć, że od początku lipca można składać wnioski o Dobry Start, znane też jako 300+, czyli świadczenie 300 zł na każde dziecko rozpoczynające rok szkolny. Wciąż można też składać wnioski o 500+ na nowy okres świadczeniowy, choć trzeba zaznaczyć, że podstawowy termin minął z końcem czerwca. Jeśli ktoś tego nie zrobił, świadczenie za czerwiec bezpowrotnie przepadnie. Wniosek wciąż można złożyć, ale pieniądze będą wypłacane wyłącznie od miesiąca złożenia wniosku. Jeśli więc wniosek złożymy w lipcu, świadczenie dostaniemy od lipca.

REKLAMA

Przez pierwsze lata obowiązywania programu 500+ jego obsługą zajmowały się gminy, ale obecnie jego operatorem jest ZUS. Zakład zwraca uwagę, że obecnie wypłaca świadczenia w wysokości 500 zł na dziecko w okresie świadczeniowym, który – zgodnie z obowiązującymi przepisami – potrwa aż do 31 maja 2024 r. ZUS dodaje, że do tej pory świadczenia przyznano na rzecz około 6,4 mln dzieci, a na konta rodziców lub opiekunów trafiło łącznie ok. 2,8 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA